"Моите уважения към всички вас, но българите са ми по-мили", с тези думи премиерът Бойко Борисов се обърна към представители на немския бизнес у нас по време на работен обяд.
По думите му, фирмите, които идват у нас, много бързо са се научили да се възползват от българската поговорка "Не е луд, който яде баницата, а който му я дава".
Борисов каза това след като представители на германска компания у нас поставиха въпроса за задължението да инвестират в енергийна инфраструктура, която впоследствие преминава в електроразпределителните предприятия (E.ON е германска компания, а Е.ОН България през 2005 г. стана мажоритарен собственик на електроразпределителните дружества във Варна и в Горна Оряховица).
Премиерът отбеляза, че очаква германските фирми да работят така, както работят в Германия, а не хората да се оплакват от надписани сметки за ток и от изгорели телевизори.
По думите му виновник е ДКЕВР, която е разрешила подобни договори с преотстъпване на дейности.
До две седмици проверката вероятно ще приключи и след това резултатите ще бъдат връчени на представителите на ЕРП, заяви премиерът. Аз лично ще искам да видя как ще си подобрят дейността, добави той.
Не сме заслужили с нищо това, че сме платили, а стотици хора стоят по опашки и недоволстват от правителството, коментира още премиерът по повод ангажимента на компанията "Сименс" по изработването на новите документи за самоличност.
В разговора се включи и Боряна Манолова - шеф на "Сименс - България". Тя каза, че от компанията не се сърдят на премиера за критиките, които той отправи за срива на системата.
"Вярвате ли ми, г-жо, че всяка вечер около 9 ч. Цветанов ми пуска есемес колко документи са били издадени през деня", обърна се към нея премиерът.
Манолова пък го репликира с аргумента, че все още правителството не е платило за системата, че на места пунктовете са по-натоварени и че тя самата си е извадила документи за 10 минути.
Коментарът на министър-председателя беше, че той би могъл да си извади и за 5 минути като отиде и че това, че не е платена системата е добро за него и лошо за "Сименс".
В отговор на въпрос от представители на германски фирми, които се занимават с изкупуване на зърно, Борисов увери, че в страната се работи много активно в борбата с ДДС измамите. "Въпросът е и вие да бъдете по-внимателни, когато подбирате контрагентите си", препоръча той.
Премиерът отбеляза, че при операциите се стига до извършителите, но обикновено те са или роми, или такива хора, които ще се чувстват по-добре в затвора, а парите вече са прибрани.
Министър-председателят добави, че правителството е готово да прави проверки и да консултира фирмите, които потърсят помощта му в това отношение.
От страна на бизнеса поискаха да има законова промяна, която да възпрепятства продажбата на фирми, които са извършили данъчни нарушения и са направили умишлени фалити, и имат задължения към бюджета или към други търговци.
Ако има добра практика в Европа - предложете ни я, заяви примерът.
Представител на фирма "Ваканция" зададе въпрос, по повод спрения закон за автомобилните превози заради поправката за категоризация на автобусите, защо превозът на деца не се отдели в отделна наредба, както е в Европа.
Министър-председателят отбеляза, че законът е оттеглен заради обществената реакция и упреците, че е лобистки.
Вие като бранш трябваше да обясните на обществото какво сте имали предвид, преди законът да влезе в парламента, защото ние приехме вашето предложение, посочи Борисов.
Той увери, че дълговете към бизнеса ще бъдат изплатени с актуализацията на бюджета.
Представители на Асоциацията на вносителите на медицински консумативи попитаха кога ще си получат парите за договори за болниците и МВР, реализирани в предишен период, които са в размер на 100 млн. лв. Премиерът каза, че тези договори са подписани без финансово обезпечение.
"Вие сега продължавате да доставяте апаратура, която не е финансово обезпечена, внасяте апаратура за оборудване на хеликоптери, които не са наши. Гаранциите са на чужди фирми и ние по никакъв начин един болт не можем да сложим на този хеликоптер, камо ли да поставяме медицинска апаратура ", коментира Борисов.
По думите му вината донякъде е в бизнеса, но основната вина е в тези, които са подписали договорите. Премиерът заяви обаче, че с актуализацията на бюджета ще има възможност и за изплащане на дълговете към фирмите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!