Ч удех се много, когато на правната комисия приехме предложението на "Продължаваме промяната" и Кирил Петков законопроект на КПКОНПИ. Всъщност те са търсили повод да счупят и последното работещо Народно събрание. Това е нашият прочит. Атентат срещу демокрацията ангажимент, поет при избирателите, да се приеме смесено гласуване - може ли това да е атентат срещу демокрацията.
Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, цитиран от DarikNews.bg на пресконференция в централата на партията след срещата с парламентарната група на партията.
"Ако този законопроект влезе в пленарна зала, ние ясно декларираме, че ГЕРБ и СДС ще оттеглят законопроекта. Ще останат Обществения съвет, оставането на район "Чужбина", посочи Борисов.
Той призова отново депутатите да върнат числото 40 подписа за отваряне на секция в чужбина, попита по каква формула е избрано това число.
"Апокалипсисът след Кирил и Асен е непоправим, знаят го и от "Демократична България". Ние от хартиената бюлетина няма да се откажем, няма да се откажем и от машинното гласуване. Затова призовах преди седмици да се въведат машини от САЩ, Франция, а не на машините на Мадуро", изтъкна лидерът на ГЕРБ.
По думите му целта е да се "покрият поразиите, които направиха".
"Ние победихме по техните правила, с техните вътрешни министри, с техните машини и флашки. Ние сме последните, които се плашим. Ние ги въведохме", коментира още той.
Според Борисов не е отговорно да не се влиза в пленарна зала, както ще направят от ПП и ДБ до влизането на законопроекта в пленарна зала. Той отново повтори, че от хартията няма да се откажат, защото е поет като ангажимент пред избирателите на ГЕРБ.
"Вчера в Стокхолм арбитражът, за което Добрев предупреждава от месеци, прие и осъди Финландия за 300 млн. евро по договора за Газпром. Ако същия съд или подобен отсъди за България, ние ще трябва да платим над 2 млрд. лева. Без парламент от кой бюджет ще извадят тези пари", коментира още Борисов.
Meждувременно съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков отговори на Борисов.
"Министерският съвет на партия ГЕРБ избра тези машини. Не Мадуро, а Борисов избра тези машини", каза Петков.
И постави ултиматум на "хартиената коалиция": Ако се изтегли изцяло законопроектът, още днес "Продължаваме промяната" ще се върнат в пленарната зала, заяви още Петков, като нарече поправките "среднощни безумия".
Съпредседателят на "Демократична България" пък предложи Временна комисия, която да се занимае изцяло с темата за поправки в Изборния кодекс със срок от един месец, а не една нощ. По думите му това е произвело "взрив". Искаме да върнем процесът в релси, в който да се върне нормално, това не е Вермахтският процес, това не са лидерски раздумки, за да се разбираме на крак. След като г-жа Нинова обявява това за приоритет, нека да има структуриран процес. Нека да направим среднощни комисии като нощен градски транспорт, иронизира Христо Иванов.
"Този въпрос не е важният за българите. В момента нямаме дори бюджет. Залагат се възможности за злоупотреби от 2 до 4 през нощта. Ако подкрепят, нека има истински дебат, ще дойдат и граждански организации. Ето - имаме реално предложение", изтъкна още Кирил Петков.
А Десислава Атанасова от ГЕРБ заяви, че партията кани председателите на всички ПГ на среща, на която да се изясни "един единствен въпрос - ще работим ли заедно за българската държава и за българските граждани или отиваме на поредните предсрочни парламентарни избори".
Атанасова уточни, че предлагат срещата да се проведе в председателския кабинет под формата на председателски съвет.
“Ще считам отказа от възможност за последен разговор като отказ изобщо да работи българският парламент”, подчерта тя. Атанасова посочи, че липсата на възможност за разговор и дебат между председателите на ПГ ще бъде демонстрация на ясното наличие на липсата на разум у някой.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!