Б ългарите са склонни да подкрепят всякакви мерки, с които да се въведе повече ред в училищата – униформи, забрани, учители да посещават домовете на ученици при отсъствия. Това сочат резултатите от изследване, финансирано и проведено от „Галъп Интернешънъл”.
Проучването е проведено по метода „лице в лице“ сред 802 души между 4 и 10 септември. 1% от извадката е равен на около 55 хиляди души.
„Трябва да се направят няколко уточнения. Данните показват ясните разлики в мирогледа на поколенията у нас по въпроса как да бъдат възпитавани децата и дали шамарите са метод за дисциплиниране.
Младото поколение е по-либерално настроено. По-възрастното приема по-лесно един възпитателен шамар от учителя.
Някои маргинализирани общности не са против агресията между учениците”, поясни в ефира на „Здравей, България” по NOVA социологът Първан Симеонов.
В предаването той коментира и предстоящия местен вот у нас. „Предстои грозновата предизборна кампания. Ако тези гадости имат автор, е хубаво той да знае, че обикновено накрая се получава контраефект. Имам чувството, че най-лошото предстои. Особено в София има сериозен страх заради битката за кметското място”, смята Симеонов.
„Част от усилията са свързани с опита да се апелира към либералите. Това, че десницата ще реши балотаж в София, е клише. В такива избори значение започват да имат и тези, които са по-дистанцирани от политиката. Значение започва да има и електоратът на ВМРО и НФСБ”, коментира още Симеонов.
А за борба с агресията в клас, едно велинградско училище приложи похват, взаимстван от САЩ.
Експериментът е въведен от новата учебна година и на него се подлага всяко дете, което влиза в класната стая, разказва NOVA.
Всяка сутрин учителите от Иновативната гимназия „Кирил и Методий“ във Велинград посрещат на вратата на класната стая учениците. Без да посочат и изпълнят едни от четирите изобразени жестове на тялото за борба с вербалната и физическа агресия, децата не могат да седнат на чиновете.
„Идеята на това посрещане е да се стопи агресията. Да бъдем по-толерантни и да бъдем по-добри приятели”, споделя Виолета Наумова- начален учител в училището.
По-големите ученици приемат метода като терапия срещу стресовите ситуации
и снемане на излишното напрежение. Освен за туширане на конфликти, методът им помага и за по-добрата комуникация помежду им.
Всъщност американският модел за приятелство директорката на гимназята взаимствала от интернет и решила да го приложи като метод за овладяване на омразата и агресията, които все повече превземат българското училище.
Засега по американския метод срещу агресията се възпитават 760 деца. Промяната в поведението им е осезаема, отбелязват родителите. Амбицията на велинградската гимназия е да превърне американския метод в традиция не само за тях, но и за всички училища в страната.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!