Т римата шерпи, тръгнали да търсят алпиниста Боян Петров, не са го намерили в лагер 1 под връх Шиша Пангма, твърди БНР.
Местните са достигнали до лагера в подножието на осемхилядника в Хималаите, но издирваният алпинист не е бил там, съобщава медията, позовавайки се на информация от жената на алпиниста Радослава Ненчева. Акцията за днес е прекратена.
Тримата шерпи ще нощуват в района и утре се очаква да продължат издирването към лагер 2.
"Тъй като има хора по трасето, това обезсмисля да се покрива и с хеликоптер. Те вървят по маршрута на Боян. Освен това хеликоптерът не може да бъде вдигнат над 6000. ... За днес е приключила операцията, спират да се движат", каза Ненчева.
Българинът, покорил 10 от най-високите върхове в света
Шерпите са народ, който населява Непал, Китай и Индия, и най-често са наемани като планински водачи или носачи.
Тръгнала е спасителна мисия от Китай, която се очаква да пристигне в сряда. Такава процедура се задейства автоматично, след като изчезне алпинист, уточни Поли Генчева от Хималаите, която заедно с оператора Красимир Андонов снима документален филм за алпиниста, за когото вчера Външно съобщи, че се издирва, предаде NOVA.
Все още няма разрешение от Китай непалски хеликоптер да лети над Тибет.
“До момента нямаме потвърждение дали от българска страна е задействано официално искане за съдействие от Китайското правителство и помощ китайски хеликоптер да бъде изпратен”, каза Генчева.
Тя и операторът Красимир Андонов са имали среща с Боян Петров, за да се отправят заедно към най-високия връх Еверест, където е трябвало да продължат снимките на филма “На крачка от света”.
Екипът е по стъпките на Боян Петров през последните две години.
Алпинистът е на експедиция по изкачването на 8-хилядния връх Шиша Пангма. Вчера стана ясно, че е изчезнал в Хималаите на територията на Тибетски автономен район, КНР, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
В експедицията са участвали още 10 души - 1 унгарец, 5 италианци и четирима водачи от непалски произход.
"Обичайно е, че Боян Петров си е оставил телефона в базовия лагер, защото е очаквал един ден след него по маршрута да тръгнат неговите колеги, които имат свой сателитен телефон". Това заяви Деян Петков, един от организаторите на експедицията на Боян Петров, който 10-и ден е в неизвестност.
Петков уточни пред "Здравей, България" по NOVA, че телефонът тежи, а батериите падат за 3-4 дни в студеното време: "За да стопляш неща, докато вървиш, трябва да ги държиш до себе си. Предполагам, че е предпочел да пренася други неща".
"Нормално е за една седмица да го няма. И друг път също се е случвало да няма връзка с него по 7 дни. Но пък сме имали информация от хора, които са вървели с него", каза Петков, като в същото време разкри, че Боян обича да върви сам, защото така се чувства по-комфортно и може да върви със собствено темпо.
"Надяваме се докато неговите колеги са се качвали към 3 лагер, той да е стигнал до върха, а после да е тръгнал да се връща след тях", допълни той.
По думите му в момента в района няма буря, но времето е лошо и духа силен вятър.
"Смятаме, че той е в лагер 1, където има храна и вода", заяви Петков. Относно факта, че палатката на Боян е била намерена на последния лагер 3, Петков обясни, че това е нормално: "Палатката се оставя и тръгваш да катериш върха. Някои хора дори не си взимат раницата. Те носят само най-необходимото. Това е съвсем нормално".
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ЕКСПЕДИЦИИ НА БОЯН ПЕТРОВ В ГАЛЕРИЯТА НИ
Вчера жената, с която живее на семейна начала - Радослава Ненова, обясни, че от 29 април никой не го е чувал и виждал, тъй като той е тръгнал сам нагоре към върха. Ден по-късно са се качили други алпинисти, но когато стигнали до 3-тия лагер са намерили палатката празна.
Алпинистът рекордьор излезе от комата, имал уникален организъм
Алпинистът диабетик пак покори 8000 метра
Боян не е изчезвал за толкова дълго време. Случвало се е да има проблем с телефона, но в момента това вече е проблем". Това заяви за "Здравей, България" по NOVA Радослава Ненова.
В същото време тя заяви, че все още вярва, че всичко ще бъде наред. За последно двамата се чули на 28 април: "След това той е тръгнал нагоре и оттогава никой не го е чувал. Чувстваше се добре. Не е имало някакъв проблем. Каза, че ще се обади на 3-ти".
По думите й мъжът й винаги носи със себе си сателитния телефон: "Нямам представа защо е тръгнал без него. Може да го е забравил. Мога само да гадая. Планът е спасителите да тръгнат нагоре да го търсят".
"Ако Боян Петров е над лагерите толкова време, едва ли има шансове да оцелее - без храна и без течност. Той е в бедствено положение. Той е диабетик, може и оттам да изскочат проблеми за здравето му". Това каза българският алпинист Дойчин Василев, изкачвал върха Шиша Пангма.
По негово мнение Боян Петров има сериозен проблем, след като не се е появявал няколко дни.
Според Василев неговият колега трябваше вече отдавна да се е върнал: "Това означава, че сега той физически е възпрепятстван да направи това слизане. Дълбоко се опасявам, че горе той е попаднал в някаква клопка - има лавиноопасни пасажи, има технически трудни ръбове, които трябва да премине. Опасявам се, че той физически не е в състояние да се движи. За да закъснее толкова време, това е единственото обяснение. Нищо не ни остава, освен да чакаме".
По думите на алпиниста, Петров разчита главно на скоростно изкачване и скоростно слизане, както е правил при покоряването и на други върхове.
"Винаги надежда трябва да има. Тя крепи всеки. Надявам се Боян да се върне. Единствено здравен проблем може да доведе до невъзможност той сам да се придвижи надолу и да спре, за да чака за помощ", заяви д-р Калина Сълова, лекар на част от българските хималайски експедиции и единствената жена българка, изкачвала връх Шиша Пангма.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!