Гори Алдомировското блато, пожарната не може да стигне огъня

Гори Алдомировското блато, пожарната не може да стигне огъня

Трима тежко ранени на Подбалканския път

Трима тежко ранени на Подбалканския път

МОН готви пълна забрана на мобилни телефони в училище

МОН готви пълна забрана на мобилни телефони в училище

КЗД се самосезира, протест в

КЗД се самосезира, протест в "Люлин"

Обвиняемият за нападението над Дебора Михайлова, излиза на свобода

Обвиняемият за нападението над Дебора Михайлова, излиза на свобода

Богданов: Европа не е конкурентоспособна без България и Румъния в Шенген

З аедно с бизнеса и с двустранните търговски камари днес искаме ясно да заявим, че икономическото развитие и икономическата сигурност на Европа зависят от пълната интеграция на България и Румъния в Шенгенското пространство и в eврозоната. Това заяви министърът на икономиката и индустрията на България Богдан Богданов, който заедно със своя румънски колега - министърът на икoнoмикaтa, пpeдпpиeмaчecтвoтo и туpизмa Щефaн-Paду Oпpя, посети ГКПП "Дунав мост". 

По думите на Богданов, България и Румъния вече са доказали своите предимства. 

"Доказали сме, че ние тук вече не сме дестинация, в която може да се произвежда на ниска цена, на ниско платена работна ръка, ние сме дестинациите, в които се създават бъдещите иновации на Европа и имаме много примери, които можем да споделим", каза Богданов. 

Джамбазки: Забавянето ни за Шенген е заради интересите на Германия и Холандия

Той обясни, че опашките от камиони и затрудненото преминаване на границата пречат на бизнеса. 

"Това е сериозен проблем и за Европа. И ако искаме Европа да запази своята конкурентоспособност, ние трябва да постигнем заветната си цел - България и Румъния да бъдат напълно интегрирани в европейското пространство, нашите бизнеси да бъдат конкурентоспособни и да спомогнем за икономическото развитие на Европа и региона", каза Богданов. 

По думите му загубите, които търпи бизнесът заради това, че България не е в Шенген, са значителни

"Изчакванията в определен период на време само на тежкотоварния трафик е над шест часа. И тъй като идвам от бизнеса в бизнеса, когато правим анализи, гледаме най-слабото звено в една верига. Няма как Европа да е конкурентоспособна, ако нашите превозвачи и тези милиони камиони, които пресичат нашите граници, изчакват по шест часа да преминат", каза българският икономически министър.

Денков: България е изпълнила изискванията за приемането ѝ в Шенген, всяко по-нататъшно отлагане е неприемливо

По думите му при включването на България в Шенген и еврозоната се очаква ръст на брутния вътрешен продукт между три и пет процента. 

Министърът коментира, че не го притесняват резултатите от изборите в Нидерландия. 

"Това, което е важно за нас, е да покажем икономическия потенциал на нашия регион и тук говорим за икономика, която е в основата на цялостната интеграция в Европа. Надяваме се нашите партньори да видят всички усилия, които България и Румъния са направили през времето", каза Богданов. 

Министърът на икoнoмикaтa, пpeдпpиeмaчecтвoтo и туpизмa на Румъния Щефaн-Paду Oпpя също коментира темата: "Очакваме след две седмици да има положителен вот за двете държави и всички разходи, които търпим като икономически минуси, да се обърнат в полза на двете държави". 

Мецола: Няма основателна причина България да не бъде приета в Шенген

"Ние губим от конкурентоспособноста. В момента румънската икономика губи 0,5 процента от брутния вътрешен продукт всяка година заради това, че не сме в Шенген. Нашите приятели казват, че трябва да бъдем добре ориентирани и с околната среда. Някой дали прави сметка на хилядите тонове въглероден двуокис, които се губят всеки ден на границата с Румъния? Едно от решенията е да направим камионите електрически, но най-доброто решение е от тази година да бъдем членове на Шенген", каза румънският министър. 

Той заяви, че двете държави са изпълнили всички технически изисквания към Европейската комисия, към Европейския парламент.

"Ние настояваме и сме сигурни, че България и Румъния ще бъдат членове на Шенген. Това са нормалните права, които имаме. Нашите икономики трябва да бъдат конкурентни на всички други икономики в Европейския съюз и така допринасяме за цялата конкурентоспособност на Европейския съюз", заяви Щефaн-Paду Oпpя. 

Евродепутат: България няма да влезе в Шенген, докато не минат парламентарните избори в Австрия през 2024 г.

Двамата министри участват днес в българо-румънска конференция на тема "Обединена Европа - един път към икономическа сигурност и устойчива интеграция". Форумът се организира в Доходното здание в Русе. 

Основна тема са загубите за региона и за инвеститорите при отлагане на приемането на двете държави в Шенгенското пространство през погледа на двустранните чуждестранни търговски камари.

Очаква се да бъдат обсъдени още икономическото бъдеще на региона, ключови инфраструктурни проекти, както и добрите практики между бизнеса. На събитието присъстват инвеститори, представители на чуждестранния и местния бизнес, на търговски камари на двете страни, посланиците на двете държави.

Нидерландия внесе искане за нова мисия в България за Шенген

Форумът се организира от Министерството на икономиката и индустрията на България и Министерството на икономиката, предприемачеството и туризма на Румъния. 

Първа сутрин след сватбата. Младоженецът казва: - Скъпа, пие ли ти се кафе? Тя усмихната: - Да, може! Той: - Чудесно! Ще направиш ли и…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран: Това не подлежи на преговори

Иран: Това не подлежи на преговори

Свят Преди 6 часа

Очаква се Иран и САЩ да се срещнат за втори кръг преговори в Оман

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Съдия: Имам основателна причина да обвиня правителството на Тръмп

Свят Преди 7 часа

Калифорния завежда дело срещу правителството на Тръмп за митата

Избраха ново правителство на Сърбия

Избраха ново правителство на Сърбия

Свят Преди 10 часа

Джуро Мацут е новият министър-председател

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Напредък по сделката между САЩ и Украйна

Свят Преди 11 часа

Двете страни са се договорили да сключат меморандум за разбирателство

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Български камион се вряза в пункт в Гърция, загинали

Свят Преди 11 часа

Шофьорът е украински гражданин

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България предлага Александър Корнезов за съдия в Съда на ЕС

България Преди 12 часа

На всеки три години се извършва частична подмяна на съдиите

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

Кметът на София назначи Богдана Панайотова за главен архитект

България Преди 12 часа

Панайотова беше избрана от 7-членна конкурсна комисия

Дания праща войници на учение в Украйна

Дания праща войници на учение в Украйна

Свят Преди 12 часа

Датските войници ще бъдат обучавани от украинските военни

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Вижте кой попадна в престижния списък на най-влиятелните личности на Time

Свят Преди 12 часа

В него попадат политици, технологични предприемачи, бизнес магнати, изпълнителни директори и звезди

<p>ЕК призова за бойкот на парада в Москва</p>

Европейската комисия призова за бойкот на парада в Москва

Свят Преди 12 часа

Комисията не може да "наказва" онези, които все пак пътуват до Москва

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Украйна чака официална българска позиция за реакторите

Свят Преди 12 часа

Украйна се интересува от закупуване на оборудване за завършване на два енергоблока в АЕЦ "Хмелницки"

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Как Samsung интегрира AI, за да направи дома по-умен

Технологии Преди 13 часа

От 16 до 29 април компанията предлага специални промоции, с които технологиите да влязат у дома още по-бързо

<p>България изпрати на ЕК искането за изменение на НПВУ</p>

България изпрати на Европейската комисия искането за изменение на НПВУ

България Преди 13 часа

Подаваме и предложение по механизма REPowerEU за близо 480 млн. евро

Аманда Байнс се присъединява към OnlyFans

Аманда Байнс се присъединява към OnlyFans

Любопитно Преди 13 часа

39-годишната звезда е определила цената на своя абонамент в OnlyFans на 50 долара месечно

<p>Борисов:&nbsp;Искам да направя нещо огромно с американците</p>

Бойко Борисов: Реакторите за АЕЦ "Белене" могат да се ползват за захранване на Изкуствен интелект

България Преди 13 часа

С българските власти са се свързали и са дошли представители на топ три на световните фондове

Държавата се зае със съдебния изпълнител по казуса с апартамента на баба Янка

Държавата се зае със съдебния изпълнител по казуса с апартамента на баба Янка

България Преди 13 часа

До момента проверките са установили пропуски при приемането на изключително високи адвокатски хонорари