30-40 хил. души се събраха на протеста на Цариградско шосе, съобщи БНР.
Протестът, който започна обичайно пред Министерския съвет, на 24-тия ден в неделя промени своя обичаен маршрут. Шествието стигна до Орлов мост и продължи по бул. "Цариградско шосе".
Снимки на страницата на протеста във "Фейсбук" показват, че протестиращите са изпълнили Цариградско шосе, макар че според съобщението на полицията преди това те са били само 3000. Отново данните на полицията се pазминават многокpатно с тези на участници и наблюдатели, според които протестиращите днес са над 30 хиляди.
Протестиращите стигнаха кръговото движение на „4-ти километър". Малко преди да стигнат спирката на градския транспорт „Окръжна болница", протестиращите поеха по обратния маршрут към Орлов мост. Пред шествието се движеха няколко патрулни автомобила и мотори на полицията.
Живущите по сградите по бул. „Цариградско шосе" приветстваха и ръкомахаха на участниците в шествието, което остава многобройно. Протестиращите скандират „червени боклуци", „оставка" и „мафия". Чуват се освирквания, барабани, тъпани и дайрета.
В началото на протеста днес участниците заявиха, че идеята е тази вечер шествието да тръгне по "Цариградско шосе", за да се "преброи".
Във "Фейсбук" за днешното шествието имаше пpизив то да продължи
в посока Плиска за снимка за спомен тази неделя.
Протестиращите носеха голям зелен плакат, на който с бели и червени букви пише: "България каза: Орешарски, върви си!". Има и плакат, на който са изобразени знамената на държавите, в които се провеждат подобни протести като у нас, а текстът на английски гласи да не се страхуваме и да започнем да действаме.
Пpеди това към намиращите се пред сградата на президентството граждани се опитаха да се присъедини и група от хора, настояващи за оставката на държавния глава.
След поредица от разменени реплики между двете групи протестиращи и заради риска от преки сблъсъци, служителите на реда застанаха между двата лагера и не допуснаха критиците на държавния глава да се придвижат към пространството пред парадния вход на Президентството. И докато полицаите проверяваха личните документи на част от хората, възмутени от казаното от президента в петък, стотици граждани продължиха да крещят "Оставка" под прозорците на Министерски съвет.
Идеята е да се напомни визуално легендарния митинг от 1990 г., на който се смята, че набpояваше над 1 млн. души.
Около 45 минути продължи епизодичната блокада днес на пътен възел "Драгичево"
от недоволни перничани. Движението не бе спирано, асамо забавено от колона от 40 автомобили на протестиращите, която периодично спираше и бързо след това пропускаше пътуващитеграждани, за да не възпрепятства придвижването им.
До инциденти с полицията не се стигна, въпреки че нямаше разрешение за протеста, по данни на пристигналите на място пътниполицаи. Протестиращите се подчиниха на искането на служителитена реда шосето да бъде освободено, като продължиха движението си на бавен ход, издигайки искания за оставка на правителството. Недоволните обявиха, че протестите ще продължат всеки ден.
Полицията не допусна днес протестиращите пловдивчани на автомагистрала "Тракия".
Те бяха спрени с полицейски кордонна паркингите на двете бензиностанции на 117-ия км в двете посоки на движение.Около 11 ч., разделени на две групи, протестиращите скандираха традиционните искания "Оставка!", "Олигарси вън!" и пееха националния химн.
На мястото директорът на полицията на МВР Пловдив старши комисар Тодор Чонов отново обясни на хората, че могат да протестират, но не могат да блокират магистралата. Чонов уточни, че това е категорично забранено в Закона за движение по пътищата. Във връзка с това ОПУ-Пловдив трябваше да издаде разпореждане по Закона за движение по пътищата, но след като такова не се получи, ние се принудихме да направим това (да не не допусне блокирането на магистралата - бел. ред.) на базата на Закона за МВР, каза Чонов. Полицията е тук, за да предотврати пътнотранспортни произшествия или нарушение на обществения ред, добави той.
Само един от протестиращите - Детелин Халачев, направи няколко опита да пробие полицейския кордон и да излезе на платното, но не успя. Със съдействието на полицията двете групи протестиращи се събраха на паркинга на бензиностанцията в посока към София, където скандиpаха за оставка на кабинета.
Движение "Орлов мост" учреди днес своя партия.
Тя носи името на създадената в края на 19 век "Народна партия". Светозар Съев от Движението обясни целите на новата политическа структура:
"Нашата цел е не създаване на нова политическа формация, а възраждане на една политическа организация, оставила трайни следи в българската история. Народната партия в България е създадена непосредствено след Освобождението на България от османско робство, като участва активно в българската политика до 1944 г., след което бива разгромена от БКП. Сега е дошло време нашата Народна партия да разгроми всички политически кланове на старата БКП и да върне властта обратно в ръцете на българския народ".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!