Б НБ реши да предприеме мерки срещу високите такси по спестовните сметки в българската банкова система. От февруари догодина те трябва да бъдат намалени, реши централната банка.
През последните месеци печалбата на банковия сектор в България нараства значително, без това да е придружено със съответния ръст на кредитирането.
Само за юни банките реализираха нетни приходи от 271 млн. лв., което е близо пет пъти повече отколкото през същия месец на миналата година.
За първата половина на тази година банковият сектор отчита 773 млн. лв. печалба, като размерът ѝ е с 270 млн. лв. по-голям от този към 30 юни 2015 г., сочат данните на БНБ.
В същото време голяма част от банките в България предлагат по спестовни и разплащателни сметки годишна лихва от 0,01%, което на практика означава, че след банковите такси вложителите дължат пари на депозитните институции.
Най-ощетени от тази практика са гражданите със спестовни сметки. А подобен тип сметки често се ползват от пенсионери.
Таксите на различните банки по спестовните сметки варират, но в повечето случаи са около 2 лева на месец. Незначителна на пръв поглед сума, която обаче ощетява значително хората живеещи в хроничен дефицит, като българите с минимални заплати и пенсии.
На този фон Управителният съвет на БНБ прие изменения в наредбата за условията и реда за изпълнение на платежни операции и за използване на платежни инструменти. С тях се урежда размерът на приемливите такси по платежна сметка за основни операции. Това става в съответствие на Директива 2014/92/ЕС на Европейския парламент.
За услугите по платежна сметка за основни операции банките следва да прилагат приемливи такси, които да бъдат по-ниски от средния размер на таксите, събирани от банките в страната от потребителите за съответни услуги по разплащателни сметки, изчислен за предходната календарна година, и от най-ниския размер на таксите, които дадена банка прилага по тарифа за съответните услуги по разплащателна сметка.
Според новата наредба банките трябва да прилагат приемливи такси по платежни сметки за основни операции, съобразени с горепосочените изисквания, не по-късно от 1 февруари 2017 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!