Д епутатите изслушаха днес министъра на вътрешните работи Младен Маринов за дейността на МВР за разкриване и разследване на престъпления, свързани с дейността на Териториалните експертни лекарски комисии в страната.
Според анализ на Главна дирекция "Национална полиция" 10-те области с най-голям процент на лица, ползващи пенсия са: Силистра - 28,61%, Враца - 19,29%, Габрово - 19,02%, Разград - 18,31%, Монтана - 17,54%, следват Перник, Плевен, Кюстендил, София област - с 14,75 процента, и Ловеч - 14,52 процента.
„Не съм специалист по здравеопазване и по системи, които са свързани със здравеопазването и с осигуряването, но разсъждавайки от нещата, които виждам при нашата работа, смятам, че винаги трябва да има и някакъв външен, извън самата система контрол и то по-скоро да е свързан с отговорността този, който отпуска парите да има възможност да контролира те къде отиват”, обясни Маринов. Той посочи, че има опит и от други държави. „Трябва да се намери баланса между интереса на този, който отпуска парите, той да контролира и дали отиват в правилната посока”, заяви той.
Пред журналисти вътрешният министър обясни, че случаите са фрапиращи сами по себе си, тъй като става въпрос за използване на един ресурс, който е предназначен за хора в неравностойно положение, хората, които имат нужда, но начинът, по който се разпределя той, явно стига до хора, които нямат нужда, а по този начин се източва държавният бюджет.
„Интересното при всички случаи е, че винаги се явява посредник. Интересно е, че нещата са стигнали до такъв етап, че посредникът реално търси желаещи да получат ТЕЛК, а логиката би следвало да е обратна - хората, които имат заболяване, трябва да търсят ТЕЛК. Това говори за наистина престъпна схема на организирани групи, които по престъпен начин целят материална облага”, каза вътрешният министър. Не винаги посредниците са лекари или упражняваща лекарска професия, уточни той.
Сред въпросите, които му бяха зададени в Народното събрание беше и този дали има политици и политически партии или лица, свързани с политическите партии, замесени в схемите за фалшиви ТЕЛК решени. „До този момент в МВР не са получавани и няма данни тази престъпна дейност да е свързана с политически сили и с действащи политици. До момента става въпрос за чисто криминални случаи на организирани престъпни групи, които извършват тези престъпления с цел имотни облаги и облаги, които не им се следват. До момента няма връзка между тези престъпления и политически сили и действащи политици”, каза Маринов от трибуната на НС.
Управляващите подкрепиха действията на МВР в борбата с фалшивите ТЕЛК-ове. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви подкрепа за системния подход от страна на МВР.
У нас има около 700 хиляди български граждани с ТЕЛК или около 10% от населението на страната,
каза Цветанов и направи съпоставка с периода от преди 1989 г., когато броят на хората с ТЕЛК е бил в пъти по-малък и е достигал 2,5% от населението, което е средното за страните от ЕС. Цветанов изтъкна още, че сумата, която се дава ежегодно за тези 700 хиляди български граждани, е около 1,5 млрд. лв. Според него щом веднъж едно лице е злоупотребило с ТЕЛК, то започва системно да злоупотребява и със социалния пакет, който се ползва с решението за ТЕЛК. Затова по думите му действията на МВР ще имат сериозен превантивен ефект.
От трибуната Цветанов упрекна опозицията, че отсъства при изслушването по важна за българското общество тема, но участва в генерирането на фалшиви новини за всяка секторна политика.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!