З аседанието на парламента беше прекратено през нощта след близо 18 часа дебати по второто четене на промените в Изборния кодекс, предаде БТА.
След предложение на "Продължаваме Промяната" за прекратяване на разискванията
и проверка на кворума преди гласуването беше установено, че в залата присъстват 34-ма от 240 народни представители. На свикания след това председателски съвет беше решено парламентът да продължи работа с обсъждане на още няколко параграфа, които да бъдат гласувани на следващо заседание, на което има кворум.
Преди това депутатите върнаха възможността избирателят да избира дали да гласува с хартиена бюлетина или с машина,
запазиха район "Чужбина", но само като запис в закона, и приеха секционните комисии да броят бюлетините от машинното гласуване заедно с хартиените бюлетини.
След приключване на гласуването секционната избирателна комисия отчита резултатите от машинното гласуване,
като преброява бюлетините от машинното гласуване, решиха депутатите с приемането на второ четене на текстове от промените в Изборния кодекс (ИК). "За" гласуваха 121 народни представители, 61 бяха "против" и 25 се въздържаха.
С тези поправки на практика се заличава изискването машината да отпечатва протокол от машинното гласуване,
коментираха от "Продължаваме Промяната" (ПП) и от "Демократична България" (ДБ). До момента резултатите от машинното гласуване в избирателната секция се отчитаха чрез отпечатване на протокол от системата.
Парламентът прие още хартиените бюлетини и бюлетините за машинно гласуване да се броят заедно.
Избирателната кутия се отваря, бюлетините и бюлетините от машинно гласуване се изваждат една по една, поставят се с лицевата страна надолу и се броят, записаха депутатите.
Отхвърлено и при прегласуването беше предложението на Асен Василев от ПП към протокола от преброяването на бюлетините да се прилага протоколът от машината за гласуване. Не получи подкрепа и подобно предложение от Божидар Божанов от ДБ.
Току що гласувахме против двете редакционни предложения, които можеха да извлекат данните от паметта на машините
и те да станат публични, посочи Асен Василев. Единственият друг вариант тези данни да бъдат извлечени е да бъдат оспорени в съда резултатите от конкретната секция, отбеляза той. Което, по думите му, означава, че оттук нататък на всички избори ще има 12 хиляди оспорени секции, за да може да се сравнят резултатите от паметта на машината с изброените от комисията.
Георги Свиленски ("БСП за България") отбеляза, че хората ще имат машина, ще имат и хартия за гласуване, гласът им ще се брои от машината, но ще се брои и от хората. Защо ви е страх да се брои от хората, попита той.
Надежда Йорданова (ДБ) коментира, че се заличава изискването машината да отпечатва протокол и това означава ръчно броене на гласовете и връщане на човешката грешка без допълнителни протоколи. Връщаме отново опашките, кошмарите и недоверието в отчитането на резултатите, допълни тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!