„Сама по себе си тази инициатива е нещо нормално. Трябва да се изясни статусът на този имунитет, за да се знае, ако се стигне до предприемане на едни или други действия от страна на прокуратурата, дали например предварителната проверка може да се осъществи или тя отпада в общата формула на възбуждане на наказателно разследване, откъдето пък се изключва възможността да се предприемат каквито и да е било действия спрямо президента”.
Така експертът по конституционно право проф. Георги Близнашки коментира пред NOVA искането на главния прокурор Иван Гешев към Конституционния съд, да разтълкува имунитета на държавния глава.
Радев: Ще продължа с дебата за промени в Конституцията
Близнашки посочи, че според Конституцията, по инициатива на една четвърт от народните представители може да се повдигне обвинение срещу президента и то трябва да бъде подкрепено от две трети от депутатите, за да се разгледа по същество пред Конституционния съд.
„И всичко това има политически характер, защото едва след него може да се стигне до повдигане на обвинение от главния прокурор”, заяви Близнашки.
„Пита се, откъде народните представители ще имат сигурна информация, че става дума за държавна измяна? Това не са неща, които се вършат открито”, подчерта експертът.
„Главният прокурор повдига съществени въпроси във връзка с въвеждането в действие на тази процедура. Аз не мога да знам какви скрити мотиви е възможно да има”, посочи Близнашки.
По думите му, обясняване на случващото се с „войната на институциите” и „взаимното нанасяне на удари”, е „елементарния начин на мислене”.
„По-сложно е, защото опира до една по-дългосрочна перспектива”, смята Близнашки.
Той добави, че не е съвсем ясно дори какво точно се разбира под държавна измяна, тъй като Наказателният кодекс е от 1968 г.
„Нарушението на Конституцията е висше престъпление, такъв е замисълът, но то не е уредено никъде”, даде друг пример Близнашки.
„Конституционният съд се е произнасял по такива въпроси и е хубаво да се стигне до едно изясняване”, смята експертът.
Президентството: Само КС може да тълкува Конституцията
Според Близнашки е нужно едно генерално решение на всички тези казуси, но това е работа на законодателите, а не толкова на Конституционния съд.
Експертът посочи, че не е ясно и дали разследване на евентуални престъпления, извършени преди встъпването на президента в длъжност трябва да се прекратява или само временно да се спира с оглед на имунитета.
Близнашки допълни, че този дебат не е случаен. Той се е водил и на други места, като Франция.
„Саркози стана жертва на промените в Конституцията, които той сам инициира”, припомни експертът.
„Възникват много проблеми около поведението на президента на България, много неясноти. Стои големият въпрос след изявлението на помощник държавния секретар на САЩ Дейвид Хейл за чуждото вмешателство във вътрешнополитическия живот на страната. Ние не можем да си позволим една велика сила да се намесва във вътрешните ни работи”, заяви Близнашки, визирайки думите на Хейл, че е постигната договореност за промяна на Конституцията на България. „Това е абсурдно. Това е недопустимо”, възмути се експертът.
„Имайте предвид, че преди няколко години бяха ангажирани и посланици, които писаха писма за необходимост от промяна на Конституцията. Онази знаменита фондация „Америка за България” се бърка много интензивно по тези въпроси. България трябва да е в състояние да отстоява своите интереси”, категоричен е Близнашки.
„САЩ имат правна система, която е коренно различна от европейската и ние не трябва да допускаме да ни дават съвети”,
„Въпросът за държавната измяна може да стане актуален по много неочакван начин”, предупреди Близнашки.
Междувременно днес главният прокурор Иван Гешев също коментира искането си за тълкуване на имунитета на президента от Конституционния съд.
„Единственото, което мога да кажа, е, че ми е изпратено досъдебно производство от наблюдаващи прокурори. Те са видели в това досъдебно производство данни, които пораждат неясноти в разпоредбата на член 103 от Конституцията. И са ми изпратили това досъдебно производство с оглед моите правомощия да сезирам Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията”, поясни Гешев.
„След като съм се запознал, съм констатирал, че има основания и писмено съм ги изложил пред Конституционния съд”, добави главният прокурор.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!