Б лизки на деца, загинали в катастрофи, са на среща с изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов. Те настояват разследванията на пътни инциденти с пострадали да приключват по-бързо, а наказанията на извършителите да са по-строги.
"Има замесени длъжности лица, които покриват случая с катастрофата при Томбул Джамия, при която загинаха 24-годишен шуменец и две момичета на 13 и 16 години", каза Виолина Александрова от Шумен.
"Целият град говори, че има четвърти замесен. Съдебната система е пропита с корупция и това трябва да се спре. Заможни хора си плащат да бъдат покрити", посочи тя.
"Искаме съдействие делата да не се водят с години. Не искаме условни присъди. Това е подигравка със смъртта на нашите деца", каза Йорданка Тодорова.
От своя страна и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов ги запозна с мерките за ускоряване работата на прокуратурата по този вид дела. Той подчерта, че разследванията на случаите за причинена смърт на пътя са били и остават сред основните приоритетите на прокуратурата. В срещата, организирана по инициатива на гражданското сдружение, която се проведе в Съдебната палата в гр. София, участваха още заместник главният прокурор Ваня Стефанова и Николай Георгиев, завеждащ отдел във Върховна касационна прокуратура.
Участниците в продължилия близо два часа разговор се обединиха около необходимостта от подобряване на качеството на разследванията на тежките пътни инциденти, завършили с причиняване на смърт. И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов подчерта, че наред със системното и засилено обучение на разследващите органи трябва да се работи и за тяхната специализация, с цел осигуряването на нужния професионален и експертен капацитет. Друг ключов приоритет на държавата следва да бъде осигуряването на качествени, професионални и бързи експертизи по разследванията на пътни произшествия, включително установяване дали пътните настилки отговарят на съответните изисквания, както и актуализиране на законодателството с оглед налагането на по-строги наказания за извършителите на престъпления на пътя и засилване на превенцията.
От сдружение „Ангели на пътя“ подкрепиха действията на прокуратурата по повдигането на обвинения за умишлено престъпление на шофьори, причинили смърт при ПТП, след употреба на алкохол и/или наркотични вещества. Родителите и близките на загинали при катастрофи младежи призоваха и за въвеждане на трайната практика за отнемане на свидетелствата за управление на МПС на всички шофьори, които са обект на наказателни производства за причиняване на тежки пътнотранспортни произшествия при шофиране с много над разрешената скорост и др.
По инициатива на родители и близки бяха обсъдени и конкретни досъдебни производства, по които след извършване на необходимите служебни действия, разследванията ще бъдат поети от следователи при Национална следствена служба.