Р аботодатели искат нови правила за определяне на почивните дни заради празниците. Забраната за сливане на почивни дни се случи по искане на бизнеса.
Депутатите решиха: Няма да сливаме празничните дни
Лъчезар Богданов: Не се отнемат почивни дни, даже се дават
Оказва се обаче, че част от работодателите не одобряват и новата схема. Причината е, че от тази година ако празникът се пада в събота или неделя, понеделникът веднага след тях е почивен, без да го отработваме. Така сметките на бизнеса показват, че за тази година - без да сливаме почивки - ще работим 248 дни. За сравнение миналата година, по старите правила сме работили с три дни повече, съобщава NOVA.
„В туризма, в строителството, ако се налага да изпълнявате поръчки, вие ще трябва да плащате по-високо трудово възнаграждение в почивен и неработен ден”, обясни Димитър Бранков от Българска стопанска камара.
От бизнеса посочват, че в началото на 90-те години на миналия век работните дни са били около 260 за година. През 1997 г. вече са 252. А сега намаляват още.
„Ако се падне в петък, да се почива в петък. Ако се падне в неделя - да се почива в неделя. Това е положението и практиката във всички зрели икономики”, допълва Бранков.
Справка в календара показва, че през тази година работещите имат само 2 допълнителни почивни понеделника - 2 януари, заради 1 януари, и 8 май, защото 6-ти май, националният празник на армията се пада в събота.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!