К ухи фирми източват осигурителната система. За това предупреждават синдикатите. Според техните анализи бизнесът има механизми да контролира болничните по-качествено. Работодателите от своя страна очакват конкретни предложения от синдикатите и държавата как да се реформира системата, информира NOVA.
Според КНСБ в последните години болничните са повече заради дългите отсъствия между две седмици и месец, а не за 1-2-3 дни.
Синдикатите предупреждават и за бизнес с болничните листове – през кухи фирми.
„Те се създават, нямат друга дейност, не внасят вноски, само декларират. По този начин текущо си теглят пари за тези болнични листа. Има купища с папки в НОИ. Общо взето прокуратурата не реагира”, заяви Ася Гонева от КНСБ.
Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България заяви: „Това е схема, която не е невъзможна, но ми се струва странна, особено в такива големи размери”.
Ася Гонева обясни:
„Фалшив болничен лист няма! Има фалшива диагноза в болничния лист.
Вероятно в част от случаите те са подведени от това, което болният споделя”.
„В никакъв случай личните лекари не са шампиони по издаване на болнични листи. В медицинските центрове и ДКЦ-тата контролът е занижен и според нас там са огромните злоупотреби”, обясни Добрин Иванов.
Според данните на НОИ всяка година през последните пет болничните листове са все повече. „Ние направихме нашето предложение, което беше драматично отхвърлено”, обясни Иванов.
Гонева обаче попита:
„Ако аз съм работодател и съм получила болничен лист, а видя вечерта във Фейсбук, че служителят лежи на брега на някое море, мислите ли, че няма да го уволня?!”.
Какъв да е контролът, как, кога и дали да се промени системата на болничните – синдикатите и бизнесът искат да обсъждат лично с премиера след завръщането му от САЩ.
Междувременно стана ясно, че
работодателите напускат Тристранния съвет за национално сътрудничество
докато не бъде направено ново предложение за болничните и тяхното изплащане. Това се казва в отворено писмо на четирите най-големи бизнес организации до премиера Бойко Борисов.
Според становището чрез задължението работодателите да плащат първите три дни болнични, те фактически биват облагани тройно - чрез осигуровки, дължими обезщетения и изплащане на допълнителни възнаграждения на заместващите работници.
Работодателите настояват първите три дни да бъдат за сметка на държавата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!