Б ългарските бизнес организациите възразяват категорично срещу „спасяването“ на „ТЕЦ Марица Изток 2“ със заповед на министъра на енергетиката или с решение на Народното събрание.
Това се посочва в писмо, адресирано до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и министъра на енергетиката Теменужка Петкова, подписано от Кирил Домусчиев, председател на КРИБ и ротационен председател на АОБР и изпратено от името на АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ.
Според работодателските организации спасяването на топлоелектрическата централа би било пример за непазарни практики от периода преди 1989 г., против европейските политики и забавящи икономическия растеж на България.
През 2019 г. и 2020 г. министърът на енергетиката е издала заповеди за „ТЕЦ Марица Изток 2“, съответно Е-РД-16-417 и Е-РД-16-39, които увеличават недопустимо неефективността на пазара.
С тях „ТЕЦ Марица Изток 2“ ще работи на непазарна цена. Това ще струва на фонд Сигурност на електроенергийната система в годишен план над 150 млн. лева, което ще се плати от потребителите през фиксираната компонента от крайната цена на електроенергия, наречена „Задължение към обществото“. Това ще повиши допълнително цената на електроенергията.
Освен това „ТЕЦ Марица Изток 2“ получавайки „пари наготово“ не се стреми да си оптимизира разходите. Работи на 50% и по-малко от капацитета си без да оптимизира и без това раздутата численост на персонала. В края на 2019 г. централата има близо 2400 служители, при инсталирана мощност от 1620 МВ. За сравнение в „КонтурГлобал Марица изток 3“ работят малко над 400 служители, при инсталирана мощност от 908 МВ, а в „Ей и Ес 3С Марица изток 1“ при мощност от 690 МВ има близо 380 заети. За тази неефективност на държавната ТЕЦ плащат всички потребители в България.
Също така не се изпълнява препоръката, направена от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), която счита, че „поведението на дружеството следва да е ориентирано към търсене на възможности на пазара за покриване на разходите си чрез реализация на произведената електрическа енергия на балансиращ пазар, на пазара ден напред, на пазара в рамките на деня, в периодите, когато средните ценови нива са над променливите разходи на дружеството 93,33 лв./Мвтч, за да се покрият или поне намалят загубите на дружеството от отчитаните условно-постоянни разходи.“
На този фон „ТЕЦ Марица Изток 2“ намалява производството си и увеличава стабилно загубите си – към септември 2019 г. централата отчита отрицателен финансов резултат от 173 млн.лв., с което допринася за високата цена на електрическата енергията в България, като страната ни се превърна във вносител на електроенергия, всички потребители трябва да покриват нарастващите загуби.
Според бизнес организациите крайният резултат от всичко това е, че ще продължим да имаме най-високата цена на тока в Европа, достигаща разлика от 25 до 50% над средната. За януари 2020 г. нямаше държава в ЕС с по-висока от нашата цена на електроенергията за индустрията.
Категорично бизнесът иска „ТЕЦ Марица Изток 2“ да работи максимално дълго. Но по пазарен начин.
България следва да въведе т.нар. капацитетен механизъм и тръжна процедура за осигуряване на сигурността на електроенергийната система, както обеща публично енергийният министър Теменужка Петкова в края на 2019 г. Тя опровергава това си обещания с издаването на заповед Е-РД-16-39.
Бизнес организациите са категорични, че всички ненотифицирани държавни помощи в енергетиката следва да бъдат прекратени, а получаващите такива помощи производители да участват в търг за капацитети. Тези, които предложат по-ниски цени за осигуряване на недостигащия капацитет ще получат одобрена от Европейската комисия държавна помощ при съответните ангажименти.
От българската индустрия очакват размера на тази помощ да бъде значително по-малък от надплащания без одобрение на ЕК досега, към който режим се прикачи и „ТЕЦ Марица Изток 2“.
Задължително „ТЕЦ Марица Изток 2“ трябва да си оптимизира разходите. За да има шанс да спечели квота в търга за капацитет, посочват българските бизнес организации и настояват топлоелектрическата централа да продава електроенергия, съгласно препоръката от ценовото решение на КЕВР.
„Всичко казано по-горе пряко влошава конкурентоспособността на българския бизнес и устойчивостта на публичните финанси. Икономическият растеж ще бъде „изяден“, спасявайки непазарно търговското дружество „ТЕЦ Марица Изток 2“. Защото парите за инвестиции на икономиката, в т.ч. и на енергетиката ще бъдат изразходвани без да има полза от това. Търпението ни се изчерпва и ще бъдем принудени да сезираме ЕК за тези практики, които са против интересите на България“, гласи категоричната позиция на българските бизнес организации.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!