С офийски градски съд даде днес ход на делото срещу бившия зам.-министър на вътрешните работи от квотата на ДПС Раиф Мустафа, обвинен в съучастие за даване на подкуп.
Пред съда бившият шеф на ИАРА Марин Димитров, който дава показания като свидетел близо два часа, потвърди за предложен му подкуп от Мустафа и бизнесмен.
На 5 март т.г. бе внесен обвинителен акт срещу управителя на "Авто инженеринг холдинг груп" ООД Росен Маринов за предложен подкуп от 50 хил. лева. Маринов бе задържан на 11 юни 2009 г.
Според обвинението, Маринов е действал в съучастие с Раиф Мустафа.
В обвинителния акт се посочва, че Маринов е предложил и обещал подкуп на Марин Димитров - изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, за да бъде оттеглена жалба във Върховния административен съд срещу решение на Комисията за защита на конкуренцията, с което е спряна процедура за доставка и пускане в експлоатация на поне два катера за нуждите на агенцията.
Бившият зам.-министър, създавайки условия за срещи и преговори и като е участвал лично в такива срещи, както и в уговарянето на точния размер на подкупа, умишлено е улеснил извършването на деянието, поради което повдигнатото му обвинение е за престъпление, извършено от него като помагач, според документите на обвинението.
Пред журналисти днес Росен Маринов коментира, че не той е предлагал, а тогавашният шеф на ИАРА Марин Димитров му е искал пари.
От своя страна бившият ръководител на агенцията определи тези твърдения като защитна теза на подсъдимите.
От записан разговор между Росен Маринов и Марин Димитров става ясно, че Димитров се е обръщал към Росен Маринов с "Роско".
Разпитан като свидетел, Марин Димитров заяви, че
бил потърсен от Раиф Мустафа, който му предложил като посредник 50 хил. лева,
за да оттегли жалбата си от ВАС.
Предложението, според Димитров, Раиф Мустафа написал на малко листче, което инстинктивно бившият ръководител на агенцията сложил в джоба си.
Няколко дни по-късно при него отишъл и бизнесменът Росен Маринов, с когото се срещнали в близко кафене. Там Росен Маринов дал два договора на Марин Димитров, които помолил да прочете и написал на визитката си отново сумата 50 хиляди. Тази визитка Марин Димитров също инстинктивно прибрал.
В обясненията си пред съда Росен Маринов каза, че сумите на бележките са били писани от Марин Димитров. Затова и съдът назначи експертиза и по почерка на бившия началник на агенцията.
Бившият шеф на ИАРА обясни пред съда, че ден-два по-късно се обадил на Росен Маринов и с цел да разбере дали Раиф Мустафа вече е взел пари, попитал дали говореното подлежи на коментар. На следваща среща, състояла се на 11 юни м.г., според Марин Димитров, Росен Маринов вече му предлагал 100 хил. лева, за да изтегли жалбата си от ВАС.
Димитров заяви още, че след всеки разговор с Раиф Мустафа и Росен Маринов се обаждал на своя приятел от ДАНС и бивш колега от службите Юлиан Марков.
Попитан от съда защо не е отказал да разговаря повече с Раиф Мустафа и Росен Маринов, Марин Димитров заяви, че не искал да "отсвири" Раиф Мустафа така лесно, защото той бил силен човек в ДПС, а ИАРА е на подчинение на земеделското министерство, което също се ръководело от министър от квотата на ДПС.
Димитров обаче не обясни, защо, както става ясно от едно от СРС-та по делото, е казал по време на разговор с бизнесмена "Това подлежи ли на коментар и може ли да върви нагоре".
Това свое изречение той обясни с факта, че е бил афектиран и е искал да провери дали Раиф Мустафа не е взел вече пари и от негово име.
Димитров твърди, че не е искал да подписва договор за купуване на катери, тъй като не е било ясно дали този договор ще може да бъде обезпечен финансово.
Бившият изпълнителен директор на ИАРА
Марин Димитров е уволнен от МВР заради връзки с Ерджан Рашид-Роко,
каза Раиф Мустафа в свидетелските си показания пред съда.
Мустафа заяви също, че Димитров сам е поискал контакт с бизнесмена Росен Маринов и това станало, когато се празнувал рождения ден на лидера на ДПС Ахмед Доган.
Сбирката била миналата пролет в т. нар. Боянски сараи. От тогава до 11 юни м.г., когато бизнесменът бе арестуван, Марин Димитров няколко пъти е искал от Раиф Мустафа да му бъде уредена среща с Росен Маринов.
Росен Маринов заяви пред съда, че е спечелил делото във ВАС. Припомни, че многократно фирмата му е участвала в конкурси за доставка на катери, но при предишното правителство е имало много забавяния с плащанията.
"Никога с Раиф Мустафа не сме говорили за пари. Срещите ми с него бяха по повод на обществена поръчка за пожарни за МВР", каза Росен Маринов.
Раиф Мустафа му съобщил за негов разговор с Марин Димитров, в който бившият изпълнителен директор на ИАРА казал, че проблемът може да се реши, ако "бъде точен в отношенията си".
Бизнесменът разказа и за своя среща с Марин Димитров, на която Димитров говорел за схема за решаване на проблема и попитал какъв е бюджетът му.
От своя страна Раиф Мустафа заяви, че по време на среща Марин Димитров му казал, че
решил да спре обществената поръчка за катерите, както и няколко други и попитал тогавашния зам.-министър дали познава фирмата на Росен Маринов.
Окончателният съдебен акт на Върховен касационен съд от 18.04. 2013 г. оставя в сила решението на Софийски апелативен съд от 01.10.2012 г., което потвърждава присъда от 30.06.2010г. на Софийски градски съд, с която подсъдимите Росен Маринов и Раиф Мустафа са оправдани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!