В България е задържан бившият косовски премиер Агим Чеку, съобщи БТА като се позова на източници от полицията.
Арестът на Чеку е станал на граничния пункт "Гюешево", при влизането му в страната.
Според източниците, задържането е заради присъда от 20 години затвор на Чеку от сръбски съд по обвинение в извършване на геноцид.
Заповедта за арест е издадена на 6 май тази година. Агим Чеку е задържан за 24 часа в Кюстендил.
Чеку е идвал в България по покана на Соломон Паси,
съобщи БТА. В коментар бившият външен министър в правителството на Симеон Сакскобургготски заяви, че Чеку е идвал в страната няколко пъти, като последния път - в началото на годината.
Целта на визитите му била идеята за приобщаване на страната към евроатлантическите структури. "Ако е необходимо, ще прекратя предизборната си кампания, за да се включа лично в намирането на достойно решение по случая," заяви Паси.
Очаква се прокуратурата да наложи на Чеки 72-часова мярка "задържане под стража". Съдът в България има 40 дни да прецени материалите по искането на Интерпол, съобщи градският прокурор на София Николай Кокинов, цитиран от БНР.Той е арестуван и ще бъде освободен след два-три часа, твърди в същото време говорител на неговата опозиционна Социалдемократическа партия Газим Касаполи, цитиран от германската агенция ДПА
Сръбският вицепремиер и министър на вътрешните работи Ивица Дачич заяви снощи за агенция ТАНЮГ, че сръбското министерство на правосъдието трябва веднага да изпрати в София искане за екстрадирането на задържания вчера в България бившия премиер, защото по думите му "може да се очаква политически натиск за освобождаването му".Газим Касаполи, говорител на опозиционната Социалдемократическа партия, чийто лидер е Чеку, заяви, че
Чеку отивал в България за разговори със зам.- министър на външните работи и други официални лица,
предаде белградското радио Б92.
В момента се водят дипломатически преговори за освобождаването на Чеку, заяви Касаполи и добави, че очаква освобождаването "в ранните сутрешни часове в сряда".
Това е четвъртото задържане на Чеку по тази заповед на Интерпол - преди България това се случи в Словения, Унгария и Колумбия, но досега не е предаван на властите в Белград.
Сърбия обвинява Чеку във военни престъпления, извършени от войници под негово командване, и конкретно за убийството на 669 сърби и 18 други неалбанци по време на войната от 1998-1999 г.
Агим Чеку и Хашим Тачи бяха лидери на Армията за освобождение на Косово. Бившият бунтовнически лидер бе избран през март 2006 г. от косовския парламент за премиер на областта, която бе под администрацията на ООН. Той бе на този пост до януари 2008 г., когато за премиер бе избран Хашим Тачи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!