Н а бюрото на главния прокурор попада папка, изпратена му от друг прокурор, с данни, свързани с президента. Какво може да направи главният прокурор? Да сложи папката в касата си и да се направи, че не съществува? Той сезира Конституционния съд, тъй като има съмнение за евентуално извършено нарушение от страна на президента. И пита КС да изясни съдържанието на някои понятия и да изтълкува текста на член 103 от Конституцията. Така би постъпил всеки главен прокурор.
Това е мнението на проф. Пламен Киров - бивш конституционен съдия и преподавател по конституционно право. В предаването "Здравей, България" по NOVA Киров коментира публикуваните извадки от СРС-та с президента Румен Радев.
Защо прокуратурата пусна записи от СРС-та с президента
"В тази връзка обаче общественият интерес се насочва към това, след като пита не кой да е, а главният прокурор, какво има зад тази активност. Започва размяна на реплики и в резултат имаме части от СРС-та", обясни още бившият конституционен съдия.
"От това, което изтече, очевидно не става въпрос за държавна измяна или нарушаване на конституцията. Ако имаше такива данни, мнозинството в Народното събрание, което недолюбва президента, щеше да инициира процедура по импийчмънт", уверен е професорът.
Според него този случай не е безпрецедентен, защото срещу президента Първанов също е имало инициатива на мнозинството на ГЕРБ за иницииране на импийчмънт.
"Питането на главния прокурор е насочено към ал. 4 на чл. 103, тъй като срещу президента и вицепрезидента, докато те са в мандат, не може да бъде възбуждано наказателно преследване. При това този имунитет е абсолютен, той не може да бъде снет, както е при народните представители. Следователно, ако има някакви данни, те са си данни, но не може да бъдат предприети никакви действия във връзка с разследване", обясни Киров.
Гешев: Има досъдебно производство, което поражда неясноти за имунитета на президента
Радев за действията на Гешев: Нямам идея за причините
Според него от публикуваните материали няма данни за извършено престъпление. Киров подчерта, че това са само извадки от записите и е възможно да има и други материали, които да разкриват възможни престъпления.
Конституционния съд образува дело след искане на главния прокурор Иван Гешев за даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията на Република България. Във вторник (28 януари) прокуратурата разпространи и запис, направен със специални разузнавателни средства, на разговор между президента Румен Радев и шефа на ВВС ген. Цанко Стойков.
В сряда (29 януари) от прокуратурата изпратиха съобщение до медиите, в което заявяват, че с оглед стриктното спазване на принципа за разделение на властите, главният прокурор на Република България Иван Гешев заявява, че Прокуратурата преустановява всякакви контакти с президентството, освен официалната писмена кореспонденция, до произнасяне на Конституционния съд по дело №1/2020 г. за даване на задължително тълкуване на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията на Република България. Мотив за това решение е и необходимостта да се избегнат всякакви съмнения и опити за влияние над институцията.
Президентството: Само КС може да тълкува Конституцията
Близнашки коментира въпросите за имунитета на президента и държавната измяна
Съпругата на президента Радев: Държавната измяна дебне отвсякъде
Радев: Атаките срещу мен и семейството ми придобиват уродливи измерения
Привикали Гешев с SMS в президентството, той - "недопустимо е"
Радев не бил нареждал "да се смачка" провека на КПКОНПИ
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!