"Доволни сме от представянето на кандидатите и нямаме забележки към тях", заяви председателят на Парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност, използването и прилагането на специалните разузнавателни средства и достъпа до данните по закона за електронните съобщения Димитър Дъбов.
На открито заседание на комисията днес бяха изслушани петимата кандидати за петте места в Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства.
Претендентите Бойко Рашков, Георги Гатев, Илия Ганев, Огнян Атанасов и Огнян Стоичков отговориха на един от десетте въпроса в конспекта.
По време на закритата част от заседанието имаше много смислен и съдържателен дебат, който ще продължи и през януари, а до края на декември ще бъдат внесени предложенията за членове на Националното бюро за контрол на СРС-та в пленарната зала, съобщи Дъбов.
Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства трябва да започне да работи от 1 януари 2014 г.
Кандидатът за член на Националното бюро за контрол над СРС Бойко Рашков заяви на изслушването, че политическата власт е взела правилно решение да създаде специализиран, независим орган, който да осъществява контрол върху СРС. Бойко Рашков е бил председател на Бюрото за наблюдение и контрол върху
използването и прилагането на СРС в периода май-ноември 2009 г.
Една от задачите на бюрото е да наблюдава процедурите по използването на СРС, отбелязал кандидатът за член на Националното бюро за контрол над СРС Георги Гатев - член от квотата на парламента в първия постоянно действащ Висш съдебен съвет. Според него е възможно да възникнат проблеми при контакта на бюрото с други органи. Той е посочил, че съществените въпроси ще възникнат, когато самото бюро започне да функционира, тъй като с изключение на няколко месеца, то досега не е съществувало.
Кандидатът за член на Националното бюро за контрол над СРС Илия Ганев отбелязал, че такъв орган е необходимо да бъде създаден. Последните години Ганев е работил в Държавната комисия по сигурността на информацията, посочват от НС. Според Илия Ганев има определени непълноти в Закона за СРС и практиката ще го покаже.
Кандидатът за член на Националното бюро за контрол над СРС Огнян Атанасов, който е бил директор на Дирекция "Оперативно издирване", е отбелязал, че СРС могат да се използват само за тежки умишлени престъпления, по които присъдата е над 5 години лишаване от свобода. Могат да се ползват и за лица, които не знаят и не предполагат, че са съпричастни към лица, свързани с извършване на престъпления.
Най-важната функция на бюрото е спазването на основните права и свободи на гражданите, е заявил по време на изслушването кандидатът за член на Националното бюро за контрол над СРС и бивш народен представител Огнян Стоичков. Той е посочил, че за 2012 г. само прокуратурата като заявител на СРС е изискала и е получила законно от съда 1600 разрешения за подслушване, а само 440 са предадени на съд.
Председателят на Националното бюро за контрол над специалните разузнавателни средства ще бъде избран от парламента през декември, е съобщил пред журналисти след края на заседанието председателят на Комисията за СРС-та Димитър Дъбов, цитиран от пресцентъра на парламента.
Комисията ще предложи Народното събрание да утвърди петимата кандидати за членове на бюрото.
Националното бюро за контрол над СРС бе създадено в края на кабинета на тройната коалиция. Тогава за негов шеф беше посочен Бойко Рашков. След идването на ГЕРБ на власт бюрото бе закрито. Новият парламент тогава реши функциите му да бъдат поети от парламентарна подкомисия.
След като депутатите гласуваха новия закон за СРС-та, с който бюрото беше възстановено, президентът Росен Плевнелиев наложи вето на текстовете именно, касаещи бюрото за контрол. Въпреки това депутатите прегласуваха същите разпоредби и на практика отхвърлиха ветото на Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!