Б юджетната комисия намали на второ четене партийна субсидия на 1 лв. за действително получен глас, предаде Агенция "Фокус“.
Текстовете са заложени в Закона за държавния бюджет за 2019 г. и бяха приети на второ гласуване от комисията. Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала.
Съгласно текстовете за периода от 1 януари до 30 юни 2019 г. размерът на държавната субсидия ще е 11 лв. за получен действителен глас.
Намалението на партийната субсидия от 11 лв. на 1 лв. ще важи за периода от 1 юли до 31 декември 2019 г.
Темата предизвика горещ дебат сред депутатите в комисията днес
От ДПС защитиха своето предложение, че ако държавното финансиране на партиите бъде драстично намалено, то по-добре да бъде сведено до 0 лева, което да доведе до възможност политическите сили да получават средства по прозрачен начин от физически и юридически лица.
"Къде бяхте по време на референдума, когато ние говорихме, че партиите ще попаднат в ръцете на олигарси, попита Йордан Цонев по време на дебатите. Ние правим това против волята си. Ние правим това, защото ни принуждавате. Ние искаме публично финансиране, но не в изсмукан от пръстите размер, а в реален размер“, допълни още той.
Според него, колкото и прозрачен модел да бъде разписан, ако няма публично финансиране, партиите рискуват да "попаднат в ръцете на олигарси". Той подчерта още, че за провеждането само на едни избори, една политическа партия има нужда от минимум 2 млн. лв., с които да финансира медийната си кампания и да разработи рекламни материали.
Във връзка с обществените нагласи за намаляване на партийната субсидия, Цонев коментира: "Хората не ни харесват – добре! Обаче не е измислен друг модел, освен този с политическите партии. Решава ли се проблемът, като им спреш финансирането? Не, задълбочава се".
От ДПС са категорични – партиите имат нужда от обществено финансиране в достатъчен размер.
Категорично против се обявиха и от БСП. "Ние не сме наивници. Това е един внимателно разработен сценарий от години", коментира проф. РуменГечев. Според него в дебатите не бива да се привежда като аргумент проведеният през 2016 година референдум, в който 2,5 млн. души подкрепиха идеята за 1 лев партийна, защото той беше юридически невалиден.
В изказването си той допълни още, че тенденцията в Европа всъщност е за постепенно увеличаването на публичното финансиране на политическите сили. "Това, което от ГЕРБ предлагате, е антидемократично и не е европейско. Каква Америка, какви 5 лева. Ще ми слагате на Трабант двигател от Мерцедес. Ние сме членове на ЕС", каза още той.
Това даде повод на председателят на комисията и депутат от ГЕРБ Менда Стоянова да обвини БСП за това, че единствено критикуват, но не предлагат конкретни промени.
Омбудсманът Мая Манолова призова народните представители да не приемат промените за неограничено частно финансиране на политическите партии, съобщиха от кабинета на омбудсмана.
Общественият посредник е категоричен, че новите текстове противоречат на конституционни принципи и разпоредби, и арогантно легализират интересите на олигархията за сметка на правата на гражданите и политическия плурализъм.
Мая Манолова заяви, че ако предложеният корпоративен модел за финансиране на политическите партии бъде приет, тя "незабавно и без колебание" ще сезира Конституционния съд заради погазване на принципите на демократичната и правова държава и на политическия плурализъм.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!