28% от иззетите продукти на границите на ЕС са благодарение на усилията на полицейските и митнически власти на България, каза зам.-председателят на Европейската комисия Антонио Таяни, който днес е в София.
Той започна кампания срещу фалшифицирането на промишлените продукти и нарастването на корупцията, част от борбата за справедливо общество.
"В България трябва да се повиши производителността - твърде високо е присъствието и на фирми с ниска технология", каза Таяни, коментирайки доклад за конкурентоспособността на страните, който ще бъде разгледан от ЕК утре.
Очевидeн е прогресът и развитието в България през последните години, особено в области с по-добра бизнес среда, каза той. Като положителен резултат отчете и подобряването на компетентността на работещите в индустрията. По думите му за преодоляване на слабостите трябва
да се използват и възможностите на фондовете до 2020 г.
Убеден съм, че България ще направи всичко възможно да използва фондовете за подобряване на бизнес средата, каза той.
За плащането на публичните администрации към частните фирми има европейска директива, която налага публичните администрации да се издължават на изпълнителите в определен срок, предвижда санкции и лихви при просрочване, стана известно от думите на зам.-председателя на ЕК. Разглеждахме въвеждането в България на тази директива, смятам да започна диалог с българските власти по този въпрос, каза еврокомисарят.
Фалшивите стоки подкопават конкуренцията и иновативния дух в ЕС, заяви днес Таяни,
Той получи грамота за почетно членство от българския клуб "Журналисти срещу корупцията" на форума в София "Строителството през 2014 г. - перспективи и предизвикателства". Борбата срещу фалшифицирането на промишлените стоки е част от нашата кампания за новата индустриализация на Европа,
поставихме си за цел 20% от нашите продукти да са индустриалните,
продължи в словото си пред форума Таяни. България ще играе ключова роля в бъдещето на ЕС, подчерта той. 200 млрд. евро по данни на ООН струва този проблем на държавите и нанася щети на промишлените предприятия, които по тази причина освобождават работна ръка от пазара.
В основата на този порок са престъпни организации, които за разлика от наркотрафика рискуват много по-малко, уточни зам.-председателят на ЕК.
28% от иззетите продукти на границите на ЕС са благодарение на усилията на полицейските и митнически власти на Република България,
посочи Таяни. Необходимо е да се повиши вниманието на европейската общественост към този проблем, смята той. Фалшифицирането също е корупция и борейки се срещу тези продукти ние се борим срещу корупцията, срещу намаляването на приходите в държавните бюджети, подчерта Таяни.
Благодарение на Антонио Таяни е подготвена информационна брошура, която е представена и на български език. Нейното послание е: "Кажете не на фалшификатите! Изберете оригинала!".
Вицепрезидентът на ЕК говори за вредите за законния бизнес, за подкопаването на иновационния дух, защото фалшивите стоки са в нелоялна конкуренция с истинските и ощетяват потребителите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!