Л идерите на партиите започнаха есенния политически сезон със заявки за казване на истината и носене на отговорност пред българските граждани за взетите решения.
Опозицията в парламента заяви, че всичко това е позор, както местенето от историческата сграда на парламента тук в новата, така и за това, че това Народно събрание нищо не е свършило.
Управляващите са категорични, че са поставили тяснопартийните интереси на втори план.
Ето какво заявиха депутатите в първия си работен ден след лятната ваканция и какви са приоритетите им за новия парламентарен сезон.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов бе категоричен: "Ние не сме се събрали, защото се харесваме или се обичаме".
Този нов сезон трябва да приемем конституцията, КПКОНПИ, да пуснем плана за възстановяване, да напреднем достатъчно по Шенген и Еврозоната и да приключим, смисълът да направим правителство беше само този. Ако някой има голям зор за кадрови назначения, да го прави. Назначенията никога не са били важни за нас, заяви Борисов.
Имаме и критики, добави Борисов. Ние не сме се събрали, защото се харесваме и обичаме, докато вървят 5-6 неща, за които сме се събрали, правителството ще върви заедно, коментира още Борисов.
Основен приоритет за нас е да свалим това вредно правителство. Това каза председателят на Парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов преди началото на есенната сесия на 49-ото Народно събрание.
„Колкото по-бързо падне това правителство, толкова по-добре за страната. За три месеца работа това Народно събрание прие няколко некадърни закона, за които после спешно се събра, за да ги ремонтира, и ги направи още по-некадърни. Работата, която трябва да вършат депутатите, е да правят качествено законодателство. Това обаче видимо не се получава“, смята Йорданов.
"Безвремие и безхаберие" очаква от новия политически сезон независимият народен представител Радостин Василев. Това коментира той пред журналисти преди начало на новата пленарна сесия, която ще започне в сградата на бившия Партиен дом.
"Очаквам да продължи това, което виждахме в предишната сесия – безвремие, безхаберие и хора, които не знаят, защо са избрани в Народното събрание", коментира Василев за предстоящия политически сезон.
„Всичко, което чухме в записа на Кирил Петков и Асен Василев се случва – чистка в МВР, подготвят се нови хора за членове на службите, съгласувани от посолството и одобрени от посолствата”. Това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, цитиран от DarikNews.bg.
"Свидетели сме на това как няколко престъпни групировки овладяват държавната машина. На първо място за тях е да овладеят органите на Министерството на вътрешните работи", допълни той.
Костадинов обясни, че Асен Василев и Мария Габриел са се срещнали с американския посланик. “Това е брутална намеса в българските работи и то среща по покана на българска страна. Ще питаме какво се е коментирало на тази среща, ако не получим задоволителен отговор ще поскаме отговор от ДАНС”, каза още Костадинов.
“Досега в нашата история винаги България е излизала от големи войни с национални катастрофи. Сега сме на път да влезем в национална катастрофа”, поясни лидерът на Възраждане.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък бе категорична: Управляващото мнозинство демонстрира законодателна немощ и правна неграмотност.
“49-то НС започна новата есенна сесия на ново място за втори път. Дано да има и нов разум и нова мисъл да се работи в интерес на България, а не както досега в 49-то НС”. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
“Преди три месеца след много преговори, трудни сглобки се създаде правителство между ГЕРБ и ПП-ДБ с подкрепата на ДПС. С учудване видях признанието на Борисов, което потвърждава нашите думи- това правителство е на дълбоката държава, на личните партийни интереси. ГЕРБ и ПП-ДБ с помощта на Алексей Петров се е съставило правителство. Управляващото мнозинство демонстрира законодателна немощ и правна неграмотност”, каза още Нинова. “Приет закон за съдебната власт влязъл в сила на 11 август, нов такъв внесен на 7 август, закон за домашното насилие, публикувано на 11 август, иначе нов който може да уточни дали можеш да биеш жена си 58 дни, а на 60-тия да спреш, така ли се прави законодателство, така ли се променят закони още непубликувани с нови поправки. Законодателната дейност на това мнозинство представлява правна неграмотност и житейски хаос”, подчерта лидерът на БСП.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ: Нужно е да проявим отговорността, която се изисква от нас
В началото на 49-тото Народно събрание ние от ДПС ясно и категорично заявихме, че с това Народно събрание може да се постигне стабилност на държавата в контекста на европейското развитие на страната и войната в Украйна. Необходимо беше да има диалог между институциите, да се определят приоритетите и политиките в интерес на всички български граждани и да се работи за тяхната реализация. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ от парламентарната трибуна.
"Днес ние от ДПС смятаме, че трябва да се осигури сигурността на гражданите на фона на растящите цени на основните потребителски стоки и управляващите да се занимават с решение на проблемите на хората", добави Карадайъ.
Според него перманентните протести са доказателство за факта, че активността на гражданите, но и освен това действията на държавата са постфактум. "Нужно е да проявим да отговорността, която се изисква от нас. Нужно е не на думи, а претворено в дела да работим за хората и за родината", категоричен е той.
"Спешно трябва да приемем законите по ПВУ и Шенген като започнем със закона за КПКОНПИ. Обществото днес продължава да е разделено по много въпроси, а в същото време с открояващо се мнозинство иска да сме част от ЕС и НАТО, иска да сме демократична и финансово стабилна държава, иска живот по европейски стандарт и всички ние като политически партии имаме отговорност за това, но отговорността на управляващите е най-голяма, защото те притежават ресурса да реализират това", подчерта Карадайъ.
Според него местните избори изискват отговорно поведение. Той подчерта, че е крайно време да се осъзнае, че е необходима национална икономика и, че без икономически растеж е невъзможна европейската ни интеграция.
"Нека дебатите за промяна на конституцията да бъдат основа за оценка за постиженията на демокрацията за последните 33 години в това число и на българския етнически модел", каза още той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!