Б ащите да имат право на отпуск в размер до два месеца за отглеждане на дете до осемгодишна възраст, в случай че не е ползвал прехвърлен от майката (осиновителката) отпуск за отглеждане на дете.
Това ще става с гарантирано право на парично обезщетение от държавното обществено осигуряване (ДОО), предвиждат приетите на първо четене от парламента промени в Кодекса на труда.
Дебатът за промените в Кодекса на труда прерасна в исторически спор
Законопроектът на Министерския съвет беше приет със 179 гласа „за“, 21 „въздържал се“, без „против“.
Целта на предложените изменения е въвеждане в националното законодателство на изискванията по европейски директиви относно „равновесието между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи“.
В мотивите към законопроекта на МС е посечено, че законоустановеното право на бащите (осиновителите) на платен отпуск за отглеждане на дете до осемгодишна възраст е възможно да доведе до положително въздействие върху балансираното участие на родителите при отглеждането и възпитанието на детето в семейна среда.
Депутатите гласуват окончателно промените в Закона за хазарта
Вносителите посочват, че необходимите средства за изплащането на обезщетение при ползване на отпуск за отглеждане на дете до осемгодишна възраст от бащата (осиновителя) ще бъдат за сметка на предвидените разходи за краткосрочни обезщетения със Закона за бюджета на ДОО за съответната година. Това няма да доведе до въздействие върху държавния бюджет, отбелязват още те.
Депутатите приеха предложенията между първо и второ четене на законопроекта да бъдат направени в срок от три дни.
Парламентът отхвърли други три законопроекта за изменения в Кодекса на труда – два на „Възраждане“ и един на ГЕРБ-СДС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!