Д вата големи дефицита на предизборната кампания са липсата на разговори за политика и липсата на лидерски дебат. Това заяви политическият анализатор Георги Харизанов. Заедно с банкера Левон Хампарцумян коментираха политическия пъзел у нас и предстоящите избори, както и приемането на еврото в ефира на NOVA.
„Голяма част от хипотезите имат за цел предварително да уязвят определени партии и да настроят хората срещу тях. Лидерският дебат е единственото решение. Липсата му е много голям проблем. Единственият, който се опитва да говори за това, е Борисов, но той изглежда сам дори в ГЕРБ. Дебатът е шанс човек да покаже добрите си страни”, смята Харизанов.
Според Хампарцумян политическият дебат в България е на примитивното ниво на зелена еуглена.
„Стив Ханке си има една хубава пенсия и живее в друга държава. Той си е узурпирал позицията „баща на Българския валутен борд”, което най-вероятно му върши академична работа в професорските му неща. Но всъщност Валутния борд го направи Доплер с хора от Виденовото правителство, български екипи и такива на Международния валутен фонд”, посочи Хампарцумян.
Любомир Каримански: Влизането ни през юли 2025 г. в еврозоната не е реалистична цел
„Не много бордове са успешни в света. Българският е един от малкото, който донесе добри резултати”, добави той.
„Много често забравяме, че сме конкуренти с останалите държави. Ханке е от държава, чийто интерес е световните пазари да се доминират от американския долар”, каза Харизанов. Според него „да очаквате да каже нещо добро за еврото е в сферата на добрите пожелания” и най-вероятно никога няма да се случи.
„Подразни ме, че за пореден път някой ни размахва пръст каква корумпирана държава сме. Тук няма политик, който дори да се доближава до финансовите успехи на Пелоси и мъжа ѝ”, добави той и поясни, че това не означава, че в България няма корупция, но това не е и основание за коментара на Ханке.
„Няма значение какво говори Ханке, има значение ние какво виждаме тук”, заключи Харизанов.
България и еврото: Защо други държави не бързат
По-рано днес Стив Ханке коментира влизането на България в еврозоната.
В ефира на NOVA той заяви, че влизането на България в еврозоната би било пълна катастрофа. "Една от причините е разделението между политиците и елитите, които настояват за еврозоната, и от друга страна населението на България. Общественото мнение иска да запазим лева и валутния борд, защото той работи, би било глупаво да го промените", добави той.
"Има недоверие към политиците и дълбок цинизъм към политиката. Очаква се само около 30% от имащите право на глас да гласуват на следващите избори. Гласуват за хора, които не познават – никой не е гласувал за тях наистина. Те настояват да се махне левът и да вземете еврото", смята професорът.
"Няма никаква полза от еврото, защото със системата на Валутния борд, която както знаете проектирах и помогнах да се създаде през 1997 година, левът наистина е клонинг на еврото. Защо формално да сте в капана на еврозоната и да се откажете от формалностите, които имате? Левът е същото като еврото”
България не отговаря на инфлационния критерий за приемане на еврото
Къде се намира България в "Индекса на мизерията според Ханке"
"Миналата година изследвах 157 държави и България беше доста нещастна. Тя е класирана на 117 място. Най-тежко е положението в Аржентина, Венецуела и Ливан. Най-добре са Китай, Малта, Швейцария, Япония и Тайланд. 'Индексът на мизерията според Ханке" взима процента на безработица и аз му давам двойна тежест. Другият фактор на мизерията е инфлацията, така че я добавяме към удвоената безработица. Добавяме и лихвения процент по банковите заеми", обясни Ханке.
"Като гледам текущите числа за тази година позицията на България ще се подобрява" По думите му основната причина за това поведение е резкия спад на инфлацията. "Мисля, че България ще се класира по-добре, отколкото през 2023 година", отчете професорът.
Стив Ханке е наричан “баща” на Българския валутен борд, удостоен е с осем почетни докторски степени, три от тях в България. Бил е икономически съветник на президента Петър Стоянов, старши икономист при президента на САЩ Роналд Рейгън, бил е съветник и на пет чуждестранни държавни глави. През 2018 година е обявен за един от 25-те най-влиятелни хора в света от World Trade Magazine.
Целия разговор вижте във видеото.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!