Б ащата на жертвата на освободения Полфрийман - Христо Монов, коментира пред DarikNews.bg действието на съда - да пусне на свобода убиеца на сина му почти 7 години предсрочно.
"Българската държава се подигра с български граждани в лицето на съда. Тримата съдии - този Калпакчиев и двете съдийки, ще носят върху себе си един нравствен позор. Едно само не им пожелавам - да преживеят същото, което преживяхме със съпругата ми и приятелите на сина ми", заяви Монов.
Съдът обяви мотивите си за освобождаването на Полфрийман
Съдът пусна предсрочно убиеца Джок Полфрийман
"След този ден просто на човек да му се прииска наистина да се промени Конституцията и гражданите да си избират съдиите. Видя се, че най-големият проблем пред тази държава е съдебната система, и то не прокуратурата, а съдът", категоричен беше бившият депутат от БСП. За себе си казва, че днес му е олекнало - и от натиска, упражняван през годините върху него от страна на родината и адвокатите на Полфрийман.
"То не бяха молби за преразглеждане, то не бяха филми, то не бяха книги, то не бяха награди! Главният прокурор Сотир Цацаров постъпи много достойно преди 6 години", връща се назад в мъката си бащата на убития Андрей по повод отказа на обвинител номер едно да пусне австралиеца в родината му.
"Аз вече съм спокоен. Спокойно ще ходя по улицата. Само че те как ще ходят по улицата и дали ние няма да им плащаме охраната", каза по адрес на тримата съдии бащата.
Неприятната вест го застигнала в деня, отреден за семейно тържество - точно на 19 септември преди 11 години детският психолог и съпругата му, загубили сина си, осиновяват две деца от социален дом. И винаги на тази дата празнуват своеобразен рожден ден. Днес двете деца на Монови, вече на 14 и на 16 години, останали без празника си.
"Като научих, в 15 часа отмених тържеството. Имах запазена маса", призна той.
Христо Монов иска да чуе мотивите на съдебния състав. "Каня ги да се срещнем и пред медиите, и пред цялото общество да ми кажат защо. Защото, не съм фен на концепцията на Иван Гешев, но на него му прави чест, че застава открито пред медиите. А този Калпакчиев мълчи. Като го бяха настъпили нещо преди години, беше много активен пред медиите. Нека сега да застане и да обясни", каза още Христо Монов.
"Аз вече съм спокоен, но дали този Калпакчиев и двете съдийки ще спят спокойно, макар че те са достатъчно дебелокожи, за да изпитат угризения", продължи Монов.
Към момента той не е дочакал присъденото обезщетение от убиеца в размер на 600 хил. лв. Може би са платени, където трябва, съмнява се психологът, който разкри, че възмутени хора са му звънели да му казват, точно това - че парите са платени. И си спомня как синът му, бъдещ юрист, винаги е казвал, че решенията на съда не се коментират.
"Защо ние, жертвите, трябва да коментираме? Нека те да кажат аргументите си. Каквото и да кажат, няма да ми върнат сина", споделя бащата.
Адвокатът на Джок Полфрийман
Съдът е освободил предсрочно австралиеца Джок Полфрийман, защото се е поправил през 12-те години, прекарани в затвора за убийството на студента Андрей Монов в София. Това заяви тази сутрин пред NOVA адвокатът на Полфрийман Калин Ангелов.
Той каза още, че е присъствал на заседанието, на което апелативните съдии решили да пуснат клиента му на свобода над шест години по-рано от очакваното.
"Мотивите са много дълги и подробни. С нетърпение чакам да ги качат на сайта на съда, за да не ги преразказвам", каза Ангелов. И допълни, че не знае каква точно е процедурата, през която австралиецът ще трябва да премине след излизането си от затвора.
Защитникът не знаел и дали Полфрийман трябва да бъде екстрадиран в родината си. (Още по тази тема вижте и във видеото по-горе).
Джок Полфрийман излежаваше 20-годишна присъда за убийството на студента по право Андрей Монов на 28 декември 2007 година.
Според показанията на Полфрийман, той видял как група младежи повалят човек от ромски произход и тръгнал да го спасява. При последвалата борба извадил нож при самозащита.
Другите свидетели обаче твърдят, че австралиецът нападнал с хладно оръжие групата младежи, в която бил и Монов.
Полфрийман бе осъден окончателно от Върховния касационен съд през 2011 година.
След като бе пратен в затвора, Полфрийман стана председател на първото по рода си в България затворническо сдружение, което се бори за правата на лишените от свобода.
Заради тази си дейност през 2015 година бе номиниран от Българския хелзинкски комитет за наградата „Човек на годината”. Номинацията предизвика сериозно недоволство в обществото и сред близките на починалия Монов и бе оттеглена от организаторите.
На следващата година австралиецът обаче успя да осъди България в Европейския съд по правата на човека за 3500 евро заради "нарушаване на правото на свобода на изразяването".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!