Н яма по-голяма ценност от живота. Това заяви Николай Попов, баща на 12-годишната Сияна, която загина на пътя край Телиш, предаде кореспондентът на БГНЕС от региона. Плевенското село е център на общонационалния протест под мотото „България няма деца за убиване!“. В Телиш днес се очаква да пристигнат много хора, които да протестират срещу опасните пътища и загубата на човешки животи.
„Детето ми си отиде по безумен начин заради безхаберието на институциите и шофьорите. Един знак можеше да я спаси.
Защо не се сложи този знак? В чие чекмедже са останали сигналите, които са подавани през годините?“, каза Попов. Той заяви, че не е получил отговор на нито един от поставените въпроси.
„Протестът не е мой. Това е протестът на всички хора в България. Това са техните искания. На мен се падна тежкия кръст да изляза и да говоря по темата“, добави бащата на Сияна.
Той призова да отворим нова страница в отношението на управляващите към това, което се случва по пътищата, но без агресия. „Трябва да седнем на масата и за решим проблема. Незабавно тези 35 отсечки на смъртта трябва на секундата да започнат да ги обезопасяват. Не може да умираме повече по пътищата“, призова Николай Попов.
Той заяви, че има разследващи органи и те ще разследват дали има виновни за инцидента с неговата дъщеря.
„Виновни сме цялото общество, включително ние, които сме тук, защото сме мълчали“,
каза още Попов. Той е категоричен, че този случай няма да потъне, както много други. Сили да продължи да се бори му дават всички хора, които в момента протестират. „Готов съм да стигна докрай но без насилие, само с диалог“, заяви Николай Попов.
Протестиращите се събират в центъра на селото, а след това ще се отправят към кръстовището на път I-3 Плевен – Луковит. Те носят плакати с призив „Стига толкова смърт на пътя“, както и „Сияна загина, корупцията оцеля“ и „Колективната безотговорност убива нашите деца“.
Тежката катастрофа, при която загина 12-годишното дете, стана на 31 март на участък от главния път в местността Хумата. Пътният инцидент е между тежкотоварен камион и лек автомобил. Катастрофата стана повод за протести в страната с искания за спешни мерки за спиране на войната по пътищата. Министерски съвет взе решение за обезопасяване на 36 критични пътни участъка в страната.
Протест и в София
Приключи протестът в центъра на София, между президентството и сградата на Министерския съвет, като се обявиха срещу "войната" на пътя. Протестът беше под наслов „Стига смърт на пътя". Движението по бул. „Цар Освободител“ е възстановено, но в района продължава да има засилено полицейско присъствие.
Събралите се настояваха за решителни мерки срещу "войната" по пътищата и за безопасност на пътя.
С минута мълчание те почетоха паметта на 12-годишната Сияна,
която загина при катастрофа на 31 март край плевенското село Телиш.
Една от причините за катастрофите са изпитите за вземане на шофьорска книжка. Борим се не само с убийците на пътя, но и с държавната администрация, каза пред медиите Красимир Георгиев, председател на УС на Асоциацията за квалификация за автомобилистите в България. Според него добре подготвените водачи мога да покрият, до известна степен, недостатъците като лоша пътна инфраструктура и организация на движението. Искаме дигитализация и безкомпромисно обучение, заяви Георгиев.
Имаме два много ясни апела, единият е към гражданите – да осъзнаем, че ние сами сме половината от проблема със своето неспазване на законите, а вторият е към управляващите, които трябва да се справят с проблемите на пътния травматизъм,
каза пред медиите Жулиета Михайлова от инициативния комитет „Заедно срещу безумието по пътищата“. Тя допълни, че в най-скоро време е необходима концепция, която дава резултати. Проблемът засяга поне пет министерства и не можем да говорим за една конкретна причина, каза още Михайлова и обясни, че ще продължат да изискват още законодателни промени.
И в плевенското село Телиш хората излязоха на мирен граждански протест с искания за решителни мерки срещу войната по пътищата и за повече безопасни пътища. Протестиращите се събират в центъра на селото, а след това ще се отправят към кръстовището на път I-3 Плевен – Луковит. Те носят плакати с призив "Стига толкова смърт на пътя", както и „Сияна загина, корупцията оцеля“ и "Колективната безотговорност убива нашите деца".