П артията "България без цензура" на новия политик Николай Бареков е събрала 1,2 млн. лв. дарения за изборите.
Това показват данни от публичния регистър на Сметната палата, цитирани от Openparliament.net.
Според информацията, предоставена на институциите от партията, тя е разчитала основно на дарения от граждани.
Има дарители, които са дали двойно над позволения лимит от 10 хиляди лева. От Openparliament.net отбелязват, че всички "двойни дарения" са направени в един и същи ден - 21 май. Освен един, всички дарители, надвишили лимита, са от Стара Загора.
Участници в листата за евродепутати на ББЦ, включително Росен Петров, също са направили дарения от по 10 хиляди лева.
Дарение на тази стойност е направила и водещата в ТВ7 Мирослава Кортенска, която също е кандидат на формацията. Прикачена декларация за произхода на тези средства в регистъра няма.
Проверка на онлайн изданието Клуб Z в търговския регистър е показала, че
повече от половината от най-големите дарители на „България без цензура“ нямат никакъв бизнес на свое име.
В търговския регистър няма и следа за тяхна собственост, съдружие или участие в управлението на български фирми.
Въпреки че всяко дарение над минималната работна заплата трябва да бъде съпроводено от декларация за произход на средствата, за половината от даренията, отговарящи на този критерий, декларации в регистъра на Сметната палата няма.
363 дарения са на стойност над минималната работна заплата. За 49% от тях няма декларации за произход на средствата или за 177 дарения не се съдържат такива данни в регистъра на Сметната палата. 49 дарения са постъпили от хора, които живеят на село. Това са 10% от даренията, на обща стойност 79 350 лева.
Останалите дарения постъпват от поддръжници от градовете. Най-много дарения се получават от София - 96, следва Пловдив - 64 и Монтана - 43. Близо половината от прихода на ББЦ е генериран от дарения на стойност 10 хиляди лв., общо 57. Най-голям е броят на даренията от 1000 лева, общо 117.
Според данни на Института за развитие на публичната среда коалиция "България без цензура" има договори с 38 медии. За 22 от тях няма публична информация на каква стойност са. Информация има само за 16 медии – с договори на обща стойност малко над 1 млн. лв.
Според данните на института само застъпниците и представителите на ББЦ на тези избори са били 17 377. Свързани с колицията НПО-та пък извадили 30 000 наблюдатели в изборния ден.
Таванът на средствата, които могат да бъдат похарчени в кампания за евроизборите е 2 милиона лева за партии и коалиции, припомня Openparliament.net
ББЦ има медиен пакет от 20 000 лв, а лидерите на ПП ВМРО, която е част от коалицията, заявиха, че са отделили за кампанията 500 000 лв. от субсидията си.
Срокът за всички партии и коалиции за представяне на приходите и разходите, свързани с участието в изборите, пред Сметната палата е 30 дни след изборния ден. До 15 дни след изтичането на този срок палатата ще публикува отчетите на партиите.
Бареков, който досега не е отговорил конкретно на въпросите как се финансира партията му, днес отново заяви, че няма зад гърба си нито медия, нито банка.
"Сам съм, с 250 000 избиратели и това, което ни прави силни е моето място в Европейския парламент. Атаките срещу нашите членове, които са ни дарявали средства, включително бизнесмени със сериозни доходи от различни краища на България, целят те да бъдат държани в страх, че едва ли не държавата и данъчната машина ще ги смаже заради тези дарения", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!