С пецсъдът не пусна от ареста Николай Банев, предаде агенция БГНЕС. Съдът прецени, че молбата на адвоката му за изменението ѝ трябва да бъде оставена без уважение.
Според съда има обосновано предположение, че Банев, жена му и майка му са извършили заедно престъпления, които били доказани от показанията на свидетелите и документите, информира NOVA.
Съдът прие, че може да се предположи, че Банев е имал намерение да се върне в страната, но подчерта, че са повдигнати изключително тежки обвинения. Освен това
имало опасност да извърши престъпление и да влияе на свидетели.
Преди време заместник-главният прокурор Иван Гешев каза, че съдебни охранители са намерили телефон, скрит в кутия за сок, в килията на Николай Банев. По телефона Банев контактувал с руски лобисти и предлагал сформиране на евроазийска народна партия в България, която да защитава чужди интереси. Гешев уточни, че Банев е искал политическо убежище в Русия.
Днес пред медиите прокурор Мария Дойчева посочи, че е категоричен факт, че той ползва телефон, ползва и Банева, който не е открит. „Сигурни сме, че има телефон в ареста, не може да се открие от органите. Постоянно си пишат и комуникират и се уговарят за реда на делото, как да започнат медийна атака, хибридна война,
чува се с децата си, които са разбрали, че се уговарят с майка си те да заминат за Русия да търсят политическо убежище.
А на самите деца им харесва във Франция и казват: татко ние искаме да стоим във Франция“, каза Дойчинова. Всичко това е записано и на „Whatsapp” и на „Viber” и е свалено посредством техническа експертиза. Прокуратурата заяви и пред медиите, че майка му е разговаряла със свидетели като на база лични отношения се е опитвала да въздейства да не дават показания с обвинителна насоченост. „Просто ги е помолила да се спази т. нар. старо правило - или добро или нищо“, каза прокурор Калин Стоилов. Това е ставало, чрез мобилни приложения и телефонен апарат. Написани са съобщения посредством мобилни телефонни приложения като адресата е била Мария Банева. Оттук нататък тя е имала задача да се срещне със свидетели и да организира такива дейности“, каза обвинителят. Тя му е връщала съобщенията. „Нещата звучат по следния начин - трябва да се предприеме кампания активна, да се разговаря със свидетели, да срещнат във връзка с конкретните дружества хора, които имат отношение към тяхното управление, за да може показанията им да бъдат по-различни от тези, които са към настоящия момент“, заяви той.
„Абсолютно не сме контактували“,
каза майка му на въпроса дали е общувала със сина си докато той е в ареста по телефон. Адвокат Христо Ботев заяви, че ще обжалват пред по-горната инстанция - Апелативният спецсъд. На въпроса дали Банева ще иска промяна на мярката за неотклонение, адвокатът каза, че трябва да помислят с оглед сегашната ситуация дали и кога ще бъде подходящият момент.
В думите си към съда Банев обвини заместник-главния прокурор Иван Гешев в лъжа. „Съжалявам, че шефът на тези двама души излъга българския народ, че „АКБ Форес“ е източило 2/3 от българската икономика. Прочетох томовете. Аз наистина мислех, че съм в детската градина. Всяка една дейност , която съм правил, се опитва да се изкара като криминално деяние. Съжалявам, че съм толкова рязък. Повече от смешно е да се твърди, че един човек от кабинета си и по телефона може да свърши толкова крупни престъпления. Да, „АКБ Форес“ се развиваше чудесно, докато не дойде на власт правителството на ГЕРБ. Да, развиваше се чудесно до преди световната икономическа криза. В този случай прокуратурата действа поръчково, без никакви документи. Всички суми са изсмукани от пръстите.
Моите адвокати ме съветват да поискам по-лека мярка“,
каза Банев.
Специализираният апелативен съд остави Николай и Евгения Баневи в ареста на 13 декември 2018 г. Семейството бизнесмени бяха предадени от френските власти на разследващия екип от Специализираната прокуратура на 6 декември 2018 г. Наказателната отговорност на Николай Банев и Евгения Банева се ангажира за 7 престъпления от общ характер. Според прокуратурата от 2005 г. до задържането им в Ница Баневи източили четири предприятия, укрили десетки милиони данъци и изпрали повече от 1 млрд. лв.
Майката на бизнесмена Мария Банева също се сдоби в обвинение. 77-годишната жена отговаря за участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления, присвояване и пране на пари. Мария Банева остана на свобода срещу 10 хил. лв. гаранция.
Николай Банев окачестви процеса срещу семейството му с фразата „крадецът вика дръжте крадеца“. Основната част от свидетелските показания нямат нищо общо с истината, която е свързана с публични акционерни дружества, има колективни органи за управление. Конкретно „Полимери“ и „Елма“ имаха заместник-директор, който отговаряше за защитата на акционерите. Той е контролиран директно от КФН. Акциите бяха едни от най-търгуваните на БФБ, добави Банев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!