Да ато ГЕРБ е на власт никой няма да се разпорежда с имотите на Българската академия на науките освен БАН, заяви пред журналисти в Министерски съвет днес премиерът Бойко Борисов.
Друг е въпросът, че в БАН не стопанисват имотите така, както трябва: надявам се искрено, че във време на криза в академията ще спрат да говорят само за пари и да използват своите ресурси, за да си добавят още повече, коментира премиерът.
Те имат и други инструменти по програмите на ЕС, за да привлекат свое финансиране, каза Борисов. Всичко друго е спекулация с умисъл да отклонява вниманието от начина, по който имотите на БАН се стопанисват в момента, допълни Борисов.
"Ние имаме толкова много имоти държавни и общински, които не можем да
продадем, не ни е до имотите на БАН. Ние
искаме работещи институти на
БАН и контрол в парламента.
Искаме и отделяне на науката от работа с
финансите на академията. Не може един академик да отговаря и за
ремонтите на тоалетните и сградите", даде пример Борисов.
Министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов съобщи днес в кулоарите на парламента, че законопроектът за БАН предвижда институтите на БАН да имат вече самостоятелен бюджет, като университетите, а не да получават бюджета си през централното управление на академията.
Философията за разпореждането с имотите на БАН се запазвала същата
като в действащия закон. Игнатов обясни, че председателят на БАН, неговите заместници и Общото събрание на академиците ще решават какво ще се прави с имотите, но решението ще трябва да бъде препотвърдено от Народното събрание.
В отговор на въпрос министърът каза, че няма списък с имоти на академията, които могат да послужат като гарант за дългосрочни държавни кредити. Няма такъв списък, правителството не е тръгнало да взима кредити, държавата не зависи от имотите на БАН, посочи той. Никой в този Министерски съвет не си е помислил, че БАН е агенция за недвижима собственост, добави Игнатов.
По думите му единственото, което се променя със законопроекта за БАН, е начинът на финансиране, за да могат парите директно да постъпват в институтите. За нас е важно да намалим бюрокрацията, която пречи на усвояването на европейски средства, каза Игнатов.
"Даваме пари на
академията, тя, ако иска да си поддържа централното управление,
да си поддържа", коментира той. Министърът уточни, че бюджетът на академията за идната година ще бъде 61 млн. лева.
Игнатов посочи, че законопроектът предвижда още Общото събрание на академията да се състои от всички академици и член-кореспонденти, които да си избират председател и заместник-председатели.
Всеки институт също ще има Общо събрание.
"Загрижени сме за състоянието на българската наука и си задаваме въпроси защо младите учени са по месец-два в неплатен отпуск, защо постоянно се тиражират апокалиптични слухове за състоянието на БАН, след като в петък по сметки на БАН имаше 20 млн. лева, от тях 3,5 млн. лева за фонд "Работна заплата", т.е. можеше да се изплатят заплатите", коментира още министърът.
БАН все пак не се разформирова
Законопроект за академията предвижда самостоятелни бюджети за институтите й, а премиерът Бойко Борисов обеща БАН да запази имотите си
24 ноември 2010, 18:09
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!