Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун свиква през септември среща на върха, посветена на ядрената сигурност. Той каза това в лекцията си пред студентите от СУ "Св. Климент Охридски".
Все повече правителства съзнават, че ядрените оръжия създават илюзия за сигурност, каза той и призова за пълен преглед на стандартите за ядрена сигурност.
Според Бан Ки-мун МААЕ трябва да има по-голяма роля в това отношение.
Трябва да бъде направен анализ на минусите и ползите от ползването на ядрена енергия, посочи генералният секретар на ООН. Той постави въпроса какво би се случило, ако ядрените технологии попаднат в ръцете на терористи.
"Замислете се за трагедията с АЕЦ "Фукушима". Тя трябва да насочи вниманието ни към тази тема", отбеляза той.
СУ "Св. Климент Охридски" е един от 10-те университета в света, които са домакини на генералния секретар на ООН.
Бан Ки–Мун започна лекцията си, цитирайки Васил Левски. Той определи като хуманен проект визията на Левски – за нация на братство, за всички без оглед от расовите различи.
Мисля, че всички вие имате огромен повод да се гордеете с това, че сте българи, изтъкна той.
Бан Ки-Мун заяви, че е впечатлен от българската история и открои спасяването на българските евреи и културната толерантност.
Лекцията му бе посветена на бъдещето на света след 20 години. "Бъдещето може да дойде много по-рано, отколкото го очакваме. Това, което очакваме след 20 години, може да се случи много по-рано и това зависи от самите нас", отбеляза той.
Като основни предизвикателства открои по-проспериращ свят, без крайна бедност; по-чист, зелен и устойчив свят, както и по-безопасен свят, без ядрени заплахи.
В България се чувства духът на солидарността,
заяви по-рано Бан Ки-мун след разговора си с министър-председателя Бойко Борисов.
Гостът заяви, че за него е чест да е първият секретар на ООН, който посещава България след прехода на страната към демокрация. Това посещение става още по-специално, защото се случва на Гергьовден и в деня на българската армия утре, каза Бан Ки-мун и отбеляза активната роля на българските военни сили в мироопазващите мисии на ООН по целия свят.
Премиерът Борисов отбеляза поетия ангажимент от страна на Бан Ки-мун още по-активно да работи по освобождаването на тримата ни отвлечени пилоти в Судан. Ще бъдем щастливи да ги видим отново на свобода, каза премиерът.
Генералният секретар на ООН отбеляза, че България от получател на помощ за развитие от ООН става донор.
Искам да отбележа изключително силното лидерство и политическа воля за съвместна работа с ЕС и ООН в областта на борбата с престъпността и корупцията, заяви Бан Ки-мун. Отново изразявам подкрепата си за политическото лидерство, на което сме свидетели и което вече е отбелязано от Държавния департамент на САЩ и от ЕК, добави той.
София ме вдъхнови да търся мъдрост и посрещна предизвикателствата на днешния ден,
записа Бан Ки-мун в златната книга на Столичната община при посещението си там.
В думите си към столичния кмет Йорданка Фандъкова гостът отново акцентира на толерантността. "В сърцето на града Ви синагога и джамия обграждат останките от римския град", каза той.
Йорданка Фандъкова припомни, че в града има два обекта, вписани в списъка с културното наследство на ЮНЕСКО. Тя посочи, че Бан Ки-мун ще посети единият от тях - Боянската църква. Другият "обект" от списъка на нематериалното наследство - Бистришките баби, поздравиха генералния секретар на ООН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!