С нимки на багер край Седемте рилски езера взривиха социалните мрежи.
Появиха се предположения, че ще има строителни дейности край "Бъбрека". Дойде и въпросът как багерът е стигнал до мястото.
Темата коментира в ефира на "Здравей, България" Красимир Андонов, директор на Национален парк "Рила".
"Няма да се разкопава, няма да се разорава. Това са спекулации. В района стартира проект за укрепване на туристическите пътеки, поставяне на дървени парапети и борба с ерозия. През юли и август има голям туристически поток. По принцип се работи ръчно. Този багер се наложи да обработи малък участък", обясни Андонов.
"Предвидено е дейността изцяло да се извършва с ръчен труд. Материалът се качва с коне", допълни Андонов.
Багерът се е качил на самоход, без да причинява някакво увреждане, поясни директорът на Национален парк "Рила".
"Дейностите са свързани изцяло с борбата с ерозията. Целта е да се насочат посетителите да вървят по един определен туристически маршрут, а не както в момента се наблюдава - различни линии на пътеки, които всеки използва както му е удобно", посочи Андонов.
По-късно през деня от Дирекция "Национален парк Рила" излязоха със съобщение, в което казват:
На Седемте рилски езера се извършват рехабилитационно-възстановителни дейности за ограничаване на потока от туристи. Финансират се от Оперативна програма "Околна среда", посочват от дирекцията.
Дейностите са съгласно одобрен идеен проект за оформяне на маркирана туристическа пътека и изграждане на съоръжения за ограничаване на потока от туристи по цялата дължина на туристическата пътека от горна лифтова станция и от Рибно езеро по лятната туристическа пътека до хижа "Рилски езера".
От Дирекция НП "Рила" съобщават още, че се предприемат мерки за борба с ерозиралите участъци и регламентиране на туристическия поток в най-посещавания на територията на парка район - циркуса на Седемте езера.
Ще има парапети против преминаване на туристи извън разрешените пътеки, а също трошено-каменна настилка. От дирекцията посочват още, че целта е намаляване на човешкия натиск на по-овлажнените места и намаляване засушаването в природното местообитание. Трасето от езеро Бъбрека до езеро
Сълзата ще се изпълни с каменни плочи с използване на съществуващ скален материал. Ще се оформят маркирани пешеходни пътеки, спиращи туристопотока по алтернативни трасета, както и ще се затвори достъпът до нерегламентирани пътеки.
При извършване на дейността на терен туристите ще се пренасочват от служителите на "Паркова охрана и контрол", както и с допълнителни информационни и указателни табели, съобщават още от дирекцията на парк "Рила".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!