З аради случаите с африканска чума трябва да бъдат унищожени и загробени над 70 хиляди прасета в България, а причината болестта все още да не е навлязла в Старозагорска област, която е водеща в свиневъдството е географското и положение - заразата все още не е прескочила Балкана.
Това заяви на разширено заседание на Областната епизоотична комисия директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Стара Загора д-р Дамян Миков.
Той обясни, че основен преносител на чумата са домашните и дивите прасета, а начинът да бъде ограничено нейното разпространение е хората, които отглеждат прасета в тип "заден двор” да си ги заколят, тъй като друг изход в момента няма и съвсем скоро ще преминат към умъртвяване на нерегистрираните прасета.
Един от собствениците на водещи свиневъдни ферми в страната Венцислав Славов обясни, че на територията на Старозагорска област се отглеждат над 190 000 прасета и болестта може да бъде пагубна за цял един отрасъл.
Бедствено положение в Плевен и Разград е обявено заради африканската чума. Огнищата в страната са 19. В Русе, където има бедствено положение, ще се убият още 40 000 прасета от най-голямата свинеферма.
В Плевен в 4 общини са констатирани случаи на африканска чума по свинете. Унищожени са 226 прасета от 10 огнища. Това съобщи областният управител на Плевен Мирослав Петров в предаването "Плюс-Минус" по NOVA.
"Взети са мерки. Ситуацията е овладяна. Налага се допълнителен допълнителен от ресурс на други институции – ОД на МВР, пожарната и други, за да може максимално да обхванем целия период на засегнатите зони", коментира Петров.
По-рано днес със своя заповед областният управител обяви бедствено положение на територията на област Плевен във връзка с установените огнища на болестта африканска чума по свинете в честни стопанства в общините Гулянци, Никопол, Левски и Белене. Това съобщиха от пресцентъра на Областната администрация. Бедственото положение влиза в сила от днес (24 юли) и ще продължи до 31 юли 2019 година, като срокът при необходимост може да бъде удължен.
За ръководител на операциите, произтичащи от обявеното бедствено положение, областният управител Мирослав Петров определя директора на ОДБХ - Плевен д-р Иван Йорданов. В заповедта си областният управител разпорежда органите на ОДБХ – Плевен да организират цялостната дейност по координация, взаимодействие и изпълнение на дейностите, свързани с евтаназиране на животните в засегнатите зони.
ОД на МВР да организира охраната на всички входно-изходни пътища на населените места, където има регистрирани огнища на зараза със заболяването африканска чума по свинете и да подпомага ОДБХ с информация за наличие на свине в дворовете на стопани в населените места.
Органите на РДПБЗН – Плевен да оказват съдействие на ОДБХ – Плевен при действията им в населените места регистрирани огнища на заболяването.
Областният управител разпорежда кметовете на населените места в област Плевен да оказват пълно съдействие на органите на ОДБХ, ОД на МВР и РДПБЗН, съгласно действащата нормативна уредба.
В хода на провежданите действия, при необходимост, да бъдат използвани човешки ресурси и техника на Министерство на отбраната и военните формирования на територията на общините на област Плевен.
При изпълнението на дейностите да се вземат всички необходими мерки за опазване здравето и живота на участниците в тях като се провеждат нужните инструктажи. „Обявеното бедствено положение дава възможност за включването на по-широк кръг институции в дейностите по ограничаване разпространението на заболяването АЧС”, каза областният управител Мирослав Петров. Той подчерта, че стриктното спазване на набелязаните мерки, извършвани от отговорните институции, както и съдействието от страна на местните власти и стопаните е от изключително значение за ефективността на предприетите действия.
Областният управител на Разград Гюнай Хюсмен със своя заповед обяви бедствено положение поради реалната опасност от възникване на огнища на африканска чума по свинете в региона. Това съобщиха от пресцентъра на областната администрация, цитирани от БТА.
Бедственото положение в Разградска област влиза в сила от 24 юли и ще продължи до 30 юли включително.
Координацията по изпълнението на заповедта ще се извършва от директора на Областната дирекция по безопасност на храните. От Областната дирекция на МВР имат ангажимент да организират охраната на входно-изходните пътища на населените места, които са гранични зони на огнища на заболяването и да подпомагат ОДБХ с информация за наличието на свине в дворовете на стопани в населените места в област Разград.
Съвместните проверки на ветеринари и полиция по имоти с информация за наличие на нерегламентирано отглеждане на прасета от типа "заден двор" стартират от община Исперих, като целта е унищожаване на нерегистрираните животни.
Със заповедта се забранява достъпа на дървосекачи, на хора, които събират трюфели, гъби, билки и други горски продукти, тъй като могат да се превърнат в евентуални преносители на заболяването, се посочва още в съобщението.
Бедствено положение има и в Русенска област.
Вирусът на африканска чума е установен в още една индустриална свинеферма в село Бръшлен, Русенско. Вчера вечерта са излезли резултатите от пробите, и там по примера на свинекомплекса в с. Николово предстои умъртвяване на всички животни. Това обяви Александра Митева, началник отдел „Здравеопазване на животни” в БАБХ, и добави, че към днешна дата огнищата в страната са 19. Това е най-големият свинекомплекс в Русе и ще бъдат убити 40 000 прасета.
В региона има три огнища на болестта. А заради заразата се унищожават 17 хиляди прасета в свинекомплекса в село Николово. 1/3 от промишленото свиневъдство на страната е съсредоточено в този регион. Там се намират едни от най-големите свинеферми. „Очакваме ефектът от бедственото положение да бъде включване на всички държавни и човешки ресурси, за да се справим с проблема. Всяка община си определя терен, където да бъдат загробени животните. Тези райони са одобрени от РИОСВ”, поясни областният управител на Русе Свилен Иванов. „Тази чума влезе в България в края на август през 2018 г. От тогава всички сме нащрек. Няма опасност за хората”, каза още изпълнителният директор на свинекомплекса в Голямо Враново Вихрен Димитров.
„Всички заразени свине ще бъдат умъртвени. Това е единствената мярка. Вирусът не е опасен за хората”, заяви началникът отдел „Здравеопазване на животни” в БАБХ Александра Митева.
„Върви се стъпка по стъпка. Първо през кладниците, ще се стигне и и до месопреработвателни предприятия, в които това месо е разпространено. То ще бъде изтеглено за високо термична обработка", поясни Любомир Кулински от БАБХ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!