Няма пречка в Българската армия да служат уволнените от АРМ македонски войници, каза в интервю за Агенция „Фокус" историкът проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.
По-рано днес от публикации в средствата за масова информация в Македония стана ясно, че стотици офицери, старшини и редници от тамошната армия търсят среща с българския посланик в Скопие, за да проучат възможностите да довършат военната си служба в редовете на българската армия. 120 македонски войници са пожелали да продължат службата си в българската армия, съобщи електронният сайт А-1 ON, наследник на македонската тв А-1, цитиpан от "24 часа"
ВМРО пък настоя министър-председателят и министърът на отбраната да установят контакти с тези бойци и да направят необходимото за включването им в състава на въоръжените сили на Република България.
"С радост прочетох това съобщение, защото то ще възстанови една стара традиция - македонските българи, които са 60 на 100 от населението на страната, да служат в Българската армия. Тази традиция е започнала още след Освобождението на България през 1878 г., при което Македония, съгласно решението на Берлинския конгрес, остава в границите на Османската империя", каза Божидар Димитров.
По думите му стотици момчета, родом от Македония, са завършили българското Военно училище още в първите десетилетия след Освобождението.
„Стига се до там, че в началото на Първата световна война от 31 генерали в Българската армия, 16 са от Македония, като петима са от Охрид, трима от Велес и т.н. Български военни училища завършват и голяма част от ръководителите на Вътрешната Македоно-Одринска революционна организация между тях е водачът на въстанието в Битолския революционен окръг Борис Сарафов, самият практически ръководител на организацията - Гоце Делчев и много други", каза Димитров.
През Балканската война хиляди македонски българи се записват в Македоно-одринското опълчение. В навечерието на Първата Световна война от тях и от пленници, взети от австро-унгарците от сръбската армия и освободени като българи, се формират вече редовни части в Българската армия, които се сражават доблестно по фронтовете, каза Божидар Димитров.
Със заслужена слава се е ползвала 11-а Македонска дивизия, която се сражава доблестно през 1915 г., и потушава т. нар. Моравско въстание на сърбите през 1916 г., а през 1917 г. и 1918 г. заема фронт по Беласица по фланга на 9-а Плевенска дивизия, която защитава Дойран, посочи той.
„Показателен факт за кого искат да се сражават хората от Македония, е случаят, описан от скопския историк Александър Стойчев, в неговата „Военна история на Македония". Той казва, че в Гърция, Леринско и Костурско, гърците мобилизирали 12 хил. души, които изпратили на фронта след известно обучение. Още в първата вечер - пише Стойчев - 8 хиляди от тези 12 хил. преминали в разположение на Българската армия. Стойчев си обяснява това със силното влияние на ВМРО, която тогава била българска организация, и насаждала българизма. Впрочем, и останалите 4 хил. намерили начин в следващите дни да избягат, и да предложат услугите си на разположение на Българската армия", коментира Димитров.
"Така че - нищо ново под слънцето; аз мисля, че няма пречки тези 120 момчета да бъдат приети в Българската армия, при наличието на близо 3 хил. свободни места. Тези от тях, които нямат гражданство, лесно могат да го получат, след облекченията, които направих в Закона за българското гражданство, докато бях министър. Така че нека традицията да продължи, а защо не - и да се разширява. Щом ги влече момчетата към България - да идват", каза бившият министър без порфейл в правителството на Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!