В интервю за програма "Хоризонт" на Българското национално радио той казва:
- Това вече се чувства сериозно не само от хората, които са заети в бизнеса, а и хората, които работят в бизнеса. Така че това е проблем и на доходите на нацията, това е проблем на растежа на икономиката и оттам на стандарта на хората. Това е проблем, който е свързан и с личните съдби както на бизнеса, така и на хората, останалите заети в икономиката.
Тъй като, както виждаме, голяма част от политическия елит в момента се хипнотизира от електоралните битки, нещата, които стават в това пространство, като че ли добиват някакви деформации, сериозни деформации. Това не може да не ни безпокои.
И в САЩ, и в Европа държавата поема инициативата, има инструментите, с които може да минимизира загубите от финансовата икономическа криза. Ако ние нямаме правителство веднага след изборите, това означава, че ще отлагаме тези мерки, а всяко отлагане на мерките е свързано с потенциални гигантски загуби за икономиката и оттам за стандарта на хората, които работят в тази страна.
- Има една хипотеза, г-н Данев, според която, ако не успеят партиите да съставят правителство, то тогава може да се отиде и на нови избори през септември. Това как звучи от гледна точка на хората, които се занимават с бизнес?
- Това звучи драматично. Когато няма политическа подкрепа на реални стъпки, дори на едно експертно правителство, това означава сериозните мерки, които могат да се вземат за икономиката, да бъдат отложени още с 5 месеца.
Не съм убеден, че нови избори няма да повторят статуквото. Вие забелязвате, че има едно затлъстяване в политическия елит и забелязвате, че политическите пеперуди пътуват наляво и надясно между партиите.
Като гледам, програмите са твърде общи, а нямат инструментите, с които да въведат тези мерки, които са жизнено необходими.
- Вие казахте, че през януари и февруари догодина фирмите, българските фирми ще пристъпят към драстични съкращения на своя персонал именно като резултат от кризата. Как това нещо може да бъде предотвратено?
- Това може да бъде предотвратено с много бързи мерки на правителството, на новото правителство, но и на сегашното правителство, което като че ли в момента изостави антикризисната програма в първоначалния й вид.
Създаде антикризисен съвет, който не работи, тъй като в момента усилията на политиците са хвърлени към изборите.
Няма една рецепта, която да лекува икономиките. Ще ви дам два примера. В цяла Европа финансовата система намалява лихвените проценти - при нас се качват, което е нормално. Друг е въпросът защо се качват, това е отделен въпрос.
В цялата Европа цените на електроенергията падат, у нас се качват.
- Защо?
- Защото България прекрати почти износа си на електроенергия, тъй като няма търсене в другите страни, и тази повишена цена на електроенергията, която България продаваше, субсидираше останалото, намаляваше цената на енергията, която се потребяваше в България.
Освен това се прави електорален пред хората, т.е. да бъде цената за бита по-ниска, отколкото цената за индустрията, която ползва електричество. Тоест на практика бизнесът субсидира цената за бита независимо от това, че голяма част от хората биха могли да посрещнат нормалните разходи, които са свързани с нормална цена на енергията.
Ето ви един типичен български конфликт и той трябва да бъде решен, защото дългосрочно обрича българската икономика на неконкурентоспособност.
- А като следите това, което е залегнало в икономическите програми на политическите партии, имате ли някакви предпочитания към отделните партии - било то по-леви програми или по-десни програми, или за вас е важно като човек от бизнеса да има стабилно правителство и не е важно коя точно партия ще управлява?
- Забележете, че ако погледнете програмите и ако ги наложите една върху друга, няма да намерите големи различия. Две са основните различия между отделните програми - дали да бъде използван инструментът за намаление на социалните плащания, който да бъде поет - съответната разлика - за да бъде запълнен бюджетът на НОИ от държавата, т.е по пътя на преразпределението на другите доходи.
И се спори дали трябва да вземем заем от МВФ, или на не вземем.
Общо взето, като че ли партийните програми са свързани с общи постановки, а липсват инструментите, с които може да бъде лекувана икономиката.
- Как си обяснявате тази липса?
- Отново казвам, всички усилия и целият може би потенциал, интелектуален потенциал на тези партии е насочен за политическата битка, а не за икономически просперитет на страната.
- Защото нали гласове се печелят не само с приказки ще има справедливост, ще има стабилност и т.н. Вашата прогноза, ще се стигне ли след 5 юли до бързо съставяне на нов кабинет?
- В никакъв случай няма да се стигне до бързо съставяне на нов кабинет. Ще има дълги, продължителни преговори и да се надяваме, че разумът ще надделее. Независимо че в момента като че ли се нагнетява едно напрежение от медиите, че голяма част от лидерите на тези партии ще кажат, че в името на България те правели този компромис.
Няма нищо лошо в това. Нека да е наистина в името на България, в името на българската икономика да направят този компромис и да не ги напомпват, да ги насъскват да не правят тези компромиси. Не може да има развитие на икономиката и развитие на политическата среда без компромис.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!