А встрийският външен министър Себастиян Курц блокира съвместното изявление на Съвета на Европейския съюз за продължаване на преговори за влизане на Турция в организацията.
ЕС няма да отваря нови глави в преговорите с Турция за членство в ЕС.
„Веднъж и завинаги стана ясно, че повече няма да има нови глави с Турция“, заяви Курц и добави, че за тяхното отваряне е необходимо единодушно решение, но Австрия никога няма да се съгласи.
Австрийският външен министър се обяви за замразяване на преговорите на Турция за членство в ЕС, но повечето страни се обявиха за продължаване на диалога.
Ден по-рано Курц заяви, че Австрия, България и Холандия са единодушни,
че се налага замразяване на преговорите с Турция за приемането й в ЕС, но нашето външно министерство отрече.
България иска помощ от ЕК заради заплахи на Ердоган
Ердоган отново заплаши ЕС да отвори границите си за бежанците
„Нашето мнение съвпада с мнението на България, на Холандия. Холандският парламент прие сходно решение на това, одобрено от австрийския. Всички наши партии са убедени, че преговорите за влизане трябва да бъдат замразени. Аз, разбира се, ще застъпвам тази линия тук, в Брюксел”, посочи той.
От българското външно министерство обаче побързаха да опровергаят австрийския дипломат.
Нищо в българската позиция не дава основание за изводи, че подкрепяме замразяване на преговорния процес за членство на Турция в ЕС, казаха от МВнР.
Преговорите за членство на Турция в ЕС трябва да се водят по същата процедура и при спазване на същите критерии, които се отнасят за всички останали страни кандидатки, водещи преговори за присъединяване. Това е българската позиция, която ще бъде представена за предстоящия утре в Брюксел Съвет „Общи въпроси“, на който ще бъдат приети заключения по разширяването на ЕС. Позицията е приета в съответствие с националния координационен механизъм по европейските въпроси, заявиха от МВнР.
От външното ни министерство посочиха още, че в българската позиция ясно се казва, че процесът на присъединяване на Република Турция към ЕС представлява важен инструмент за влияние и насърчаване на процеса на европеизация на страната и следва да бъде запазен.
Меркел затваря вратата към Турция
ЕП гласува за замразяване на преговорите с Турция
От своя страна словашкият външен министър Мирослав Лайчак, чиято държава държи ротационното председателство на ЕС, посочи, че по време на среща във вторник европейските министри ще се опитат да изгладят различията си.
„Това наистина е най-проблематичният въпрос“, каза Лайчак
в отговор на въпрос за австрийския призив за замразяване на преговорите. „Позициите са доста разнообразни. Така че целта за днес ще е да се намери обща трибуна за компромис“, допълни той.
По-рано германският министър по европейските въпроси Михаел Рот предупреди, че „не трябва да се затварят вратите в този труден етап“, дори и да има „регресия“ по отношение на върховенството на закона и медийните свободи в Турция.
Анкара и Брюксел се договориха да ускорят преговорите си след подписването на споразумението за ограничаване на бежанския поток към Европа през март. Турция се ангажира да приема обратно мигранти и да спира достъпа на други към Континента в замяна на визова либерализация и ускоряване на преговорите. Процесът обаче беше забавен заради отказа на Турция да реформира строг закон за тероризма, заради който редица журналисти и общественици бяха арестувани. Страната също така пое множество критики от Брюксел и заради масовата чистка след неуспешния преврат от 15 юли.
Турция се бори за членство в ЕС от 60-те години, но официалните преговори започват едва през 2005 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!