"Атомстройекспорт" увеличи иска към българската Национална електрическа компания (НЕК) по проекта за изграждане на двата енергоблока на АЕЦ "Белене", съобщиха от руската компания.
Искът по делото, което е представено за разглеждане на Международния арбитражен съд към Международната търговска палата в Париж, е бил увеличен на 10 септември.
Промяната в размера е мотивирана с факта, че проектът беше прекратен предсрочно от София, а изтече и срокът на действие на Споразумението от 29 ноември 2006 г.
В същото време НЕК продължава да отказва да компенсира ЗАО "Атомстройекспорт" за понесените загуби и щети, обясняват от руската компания.
В тази връзка искът на ЗАО "Атомстройекспорт" включва стойността на всички дейности по проекта, стойността на оборудването с удължен цикъл на изработване (ОДЦИ), щети и др.
Общата сума на увеличения иск е не по-малко от 1 млрд. евро
Първоначално заведеният иск от "Атомстройекспорт" беше за 58 млн. евро. На него българската страна отговори, като заведе срещу руската компания друг иск - за 61 млн. евро.
Юристи на НЕК проучват в момента какви са основанията на "Атомстройекспорт" да увеличи иска срещу страната ни заради отказа от строителството на АЕЦ "Белене" до 1 млрд. евро, предаде БТА.
Докато не изясним основанията за повишаването на иска, не можем дa коментираме,
заявиха от НЕК.
Споразумението за подновяването на работата по АЕЦ "Белене" е подписано през 2006 г., а към него има над десет допълнения. По проект реакторите за АЕЦ "Белене" са два - всеки един от тях е по 1000 МВ.
След като стана ясно, че проектът ще бъде замразен, се наложи вариантът първият реактор, за който се знае, че тази година ще е почти готов, да бъде използван за VII блок на АЕЦ "Козлодуй".
Неяснотите около втория реактор,
работата по който не е в чак толкова напреднал етап, обаче остават.
Без да посочват конкретно възможността вторият реактор, предназначен за АЕЦ "Белене", да отиде също в "Козлодуй", министърът на енергетиката Делян Добрев, както и премиерът Борисов, посочиха, че в сегашната ни атомна централа евентуално може да бъде осигурено място и за осми реактор, а същевременно по-малките и стари енергоблокове, които са вече извън употреба, да бъдат демонтирани.
Тъй като изграждането на атомната станция на всички етапи трябва да бъде синхронизирано с доставките на необходимото оборудване, ЗАО "Атомстройекспорт" в течение на 2008-2010 г. е дало заявки в руски предприятия за изработване на различно оборудване, в това число и оборудване с удължен цикъл на изработване, срокът за производството на което е от шест месеца до три години, обясняват от руската компания.
Руските производители са завършили работата по корпуса на реактора и вътрекорпусните устройства. Работата по втория корпус е на завършващ етап, проведени са хидроизпитания на корпуса на реактора и на горния блок за втори енергоблок, изработени са резервоарите на системите за аварийно охлаждане на активната зона, компенсаторите на налягането, парогенераторите, шлюзите за персонала.
По-голямата част от оборудването е изработена,
приета от съвместната българо-руска комисия и досега се намира в складовете на предприятията поради отказа на НЕК да го приеме, обясняват от "Атомстройекспорт".
Изпълнени са и проектните работи по устройството за локализация на стопилката на активната зона, по херметичните шлюзове, претоварващата машина, турбоагрегатите и друго оборудване.
От "Атомстройекспорт" подчертават, че са обезпечили изработката не само с аванса, получен от НЕК, но и с кредитни средства.По искане на българската Агенция за ядрено регулиране след аварията в АЕЦ "Фукушима" са били разработени и стрес-тестове на проекта в съответствие с нормите на Международната агенция за атомна енергетика (МААЕ), разгледани и оценени положително от експерти на организацията.
В периода 2008-2010 г. "Атомстройекспорт" е провел всички необходими инженерно-геологични проучвания и изкопни работи, непосредствено на площадката за изграждане на АЕЦ "Белене" и е създал необходимата инженерна и битова инфраструктура, като напълно е подготвила площадката за започване на работата по изграждането на двата енергоблока на АЕЦ "Белене", подчертават още от компанията.
В иска е посочена сумата, която трябва да се плати за направените разходи,
коментира, цитиран от БГНЕС, говорителят на държавната корпорация "Росатом" Сергей Новиков
"Атомстройекспорт" е дъщерна компания на "Росатом".
Новиков съобщи, че става дума за следните видове суми:
- за изпълнени дейности, за които са подписани съответните документи, но не е платено;
- за изпълнени дейности, за които по някаква причина не са подписвани съответните документи, но са плащани пари от руската страна;
- разходи за оборудване, което е изработено или се намира в много напреднал стадий на изготвяне.
Тази работа също вече е платена и ние сме готови да покажем оборудването, което очаква своето инсталиране на площадката на АЕЦ "Белене", уточни Новиков.
Сумата на иска включва и разходите, направени за издръжка в продължение на години на персонала и инфраструктурата на площадката на бъдещата атомна централа в "Белене".
"Тук
не става дума за ефимерни или морални щети
Става дума за конкретни разходи, направени от руската страна или които руската страна е заплатила на подизпълнителите, включително чуждестранни, като концерна "Карсиб".
Естествено е, че тези разходи на "Атомстройекспорт" трябва да бъдат възстановени, защото това са реални пари, които вече са платени", категоричен е говорителят на "Росатом".
След посещението на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев в Москва в края на март, т.е. буквално няколко дни след като правителството се отказа от строителството на "Белене", беше обявено, че е създадена смесена комисия. Тя трябваше да изчисли разходите, направени от двете страни по изграждането на втората българска АЕЦ.
Попитан дали тази сума е резултат от работата на комисията, Новиков заяви:
"Това е паралелен процес. В рамките на комисията може да се продължи работата, никой не се отказва от тази работа.
От друга страна, ние определихме нашите искания в този иск, за да може този процес също да тече успоредно. Тъй като ние вече имаме прецедент, когато НЕК ни е молела за отлагане на плащанията и това отлагане е предоставяно, при това много пъти, но въпреки това дължимите пари на "Атомстройекспорт" не са възстановявани".
Той още веднъж подчерта, че руската компания не е получавала пари и за дейности, които и двете страни са признали, че са изпълнени и резултатът от тях е налице за българските възложители.
По тази причина е заведен иск, за да се покрият преди всичко вече направени разходи, категоричен е говорителят на държавната корпорация.
"Процедурата е следната. Веднага след завеждането на иск в Арбитража, отсрещната страна бива уведомявана. Затова смятам, че
официалните български власти, по-конкретно НЕК, са уведомени",
заяви Новиков.
Той още веднъж посочи, че руската страна е готова да покаже изработеното оборудване и да запознае българската общественост с всички дейности, извършени по изграждането на "Белене", за да "могат българите да знаят, че проектът беше напълно реален, преди правителството да го замрази".
Искам още веднъж да подчертая, че този проект беше абсолютно реален, а не някаква си кула от карти, заяви Новиков.
В тази връзка той опроверга спекулациите, че проектът не е бил привлекателен за инвеститорите.
"Инвеститори имаше, при това в този вид, който искаше българският възложител: руски инвеститор, но с миноритарен дял (под 51%); руски плюс европейски инвеститор (френската "Алтран" и финландската "Фортум"). Тези български искания винаги бяха удовлетворявани", добави говорителят на "Росатом".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!