Г одина след като се закле като конституционен съдия, избран от парламента, Десислава Атанасова е определена от правителството за представител на България в Европейската комисия за демокрация чрез право (Венецианската комисия). Това показва справка в Правно-информационната система на Министерски съвет.
Със същото решение за заместник на представителя на България във Венецианската комисия е определен Борислав Белазелков.
Десислава Атанасова и Борислав Белазелков положиха клетва като конституционни съдии на 26 януари 2024 г. Двамата бяха избрани за членове на Конституционния съд от квотата на парламента на 19 януари. Атанасова бе подкрепена от 159 народни представители, а Белазелков от 154.
Какво представлява Венецианска комисия
Венецианска комисия, официално Европейска комисия за демокрация чрез право, е консултативен орган по конституционно право, създаден към Съвета на Европа през 1990 г. От 2002 г. в работата на комисията могат да участват и страни извън Съвета на Европа.
Всяка страна-членка назначава в комисията по един експерт (и може да назначи евентуален заместник) за срок от 4 години; експертите трябва да работят като независими специалисти, а не като представители на държавите. По правило, комисията се събира в пълен състав за четири сесии през годината. Сесиите се провеждат във Венеция, откъдето идва и неофициалното име на комисията.
Основен обект за работа на комисията са законите и законопроектите на държавите членки, свързани с проблемите на конституционното право, в това число стандартите на изборните процедури, правата на малцинствата и др. Документът може да бъде представен за оценка на комисията от самата заинтересована държава, или от друга държава със съгласието на тази страна, която приема документа, а също Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Заключенията на комисията се използват от ПАСЕ под формата на „европейски стандарти“ в областта на демокрацията.
Освен това, комисията публикува тематични изследвания върху отделни проблеми, поддържа базата данни CODICES (решения на конституционните съдилища) и VOTA (избирателното право). По въпросите, свързани с изборите комисията си сътрудничи тясно с Бюрото по демократичните институти и правата на човека към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ).
Коя е Десислава Атанасова
Десислава Вълчева Атанасова е български юрист и политик от партия ГЕРБ, министър на здравеопазването от 21 март 2012 до 13 март 2013 г. Завършила е право, политология и европейска интеграция.
Родена е на 8 октомври 1978 година в Дулово, България. През 2001 година получава магистърска степен по право в Университета за национално и световно стопанство, през 2009 година по политология и дипломация във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, а през средата на 2011 година по европейска интеграция в същия университет. Владее свободно английски и руски език.
От 2002 година е съдебен кандидат в Окръжен съд – Русе. Между 2005 и 2007 година е юрисконсулт в Областния диспансер за психиатрични заболявания със стационар в град Русе, а от 2007 до 2009 година и в Многопрофилната болница за активно лечение.
От 2011 година е адвокат в Адвокатската колегия – Русе. Междувременно тя е и общински съветник в Общинския съвет на град Русе и председател на Комисията по законност, обществен ред и сигурност.
Между 2009 и 2012 година е народен представител за Русе на партия ГЕРБ в XLI народно събрание. От 14 юли 2010 година е председател на парламентарната Комисия по здравеопазване. В периода от 21 март 2012 до 13 март 2013 г. е министър на здравеопазването в първия кабинет на Бойко Борисов. След като става министър, е наследена на поста председател на парламентарната Комисия по здравеопазване от Даниела Дариткова. Атанасова е депутат и в XLII, XLIII, XLIV, XLV, XLVI, XLVII, XLVIII и XLIX народно събрание. Заместник-председател е на Комисията по правни въпроси в XLIV НС и член на Комисията по външна политика.
Ръководител е на парламентарната делегация на ОССЕ.
На 19 януари 2024 г. Народното събрание избира Десислава Атанасова за конституционен съдия, заедно с Борислав Белазелков.
Кой е Борислав Белазелков
Борислав Белазелков е роден на 16 май 1956 г. в София. Завършва „Право“ през 1981 г. в СУ “Св. Климент Охридски”. Започва работа като съдия-изпълнител при Софийския районен съд през 1984 г., а две години по-късно става съдия и остава такъв до края на кариерата си.
От 1992 г. за две години той е съдия в административното отделение на Софийския градски съд, а от 1994 г. до 1999 г. е в търговското. Над 22 години е съдия във Върховния касационен съд. През май 2021 г. се пенсионира като Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет го отличи със служебна благодарност и грамота, „личен почетен знак първа степен – златен“ и 1000 лева като реши да предложи на президента да го награди и с орден „Стара планина“.
Борислав Белазелков има значителен принос за реформите в принудителното изпълнение, в търговската регистрация и за множество изменения в гражданския процес. Бил е председател на Съюза на съдиите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!