"Готви кражба на изборите, ако някой каже, че не позволява граждани да броят вота". Това заяви председателят на парламентарната група на ГЕРБ - СДС Десислава Атанасова в декларация.
"Как можеш да твърдиш, че цели секционни комисии могат да сгрешат, а една машина не, при положение, че в самият Изборен кодекс е записано какво става, ако машината се повреди. Ако случайно алгоритмите на машината, започнат да дават грешни резултати. Може ли демокрацията в България да бъде поставена в зависимост от един компютърен алгоритъм", каза Десислава Атанасова.
ГЕРБ сезира КС и за промените в Изборния кодекс
Тя попита софтуерът ли е по-надежден от хората.
"Нима няма доказателства по целия свят, че такъв софтуер може да бъде повлиян. Ако някой каже, че не позволява граждани да броят вота на граждани, това може да означава само и единствено едно, че се готви кражба на изборите. Друго логично обяснение не може да има. В никоя друга европейска държава, машинното гласуване не е допуснато или директно е забранено и то точно с тези аргументи. Не може да се делегира народният суверенитет на машина или на компютърен алгоритъм. Изборите трябва да се провеждат от народа, пред очите на народа и с прякото участие на народа. Машината може да помага, но не може сама да определя изборния резултат", заяви Десислава Атанасова.
НС прие окончателно на второ четене промените в Изборния кодекс
"При 100 % машинно гласуване трябва да има правила за това как народът ще контролира машините. Мнозинството не прие такива правила. То отвори кутията на пандора. Трябва да я затворим преди да е станало твърде късно", каза още Атанасова.
"Ние искаме стабилност и даваме перспектива - днес се докарахме до състояние никой да не говори с никого в парламента". Това каза пък лидерът на БСП Корнелия Нинова в декларация от името на парламентарната група.
"Уважаеми колеги, народни представители, има различни времена, различни парламенти. Ние не говорим с ГЕРБ, ВМРО не говореха с "Атака", а Марешки с ДПС", обясни Нинова. По думите ѝ обаче никога не е било никой да не говори с никого в един парламент.
"Днес и сега се докарахме до това състояние. Никой да не говори с никого. Ще минат и тези избори, които се задават, но втори такъв провал и особено в криза, хората няма да ни простят. Преди три седмици ви казахме, че навлизаме в политическа криза. Е, вече сме изправени пред нея. В криза се иска разум, стабилност и перспектива. Ние имаме решение. Ние искаме стабилност и даваме перспектива. Остава да се намери разум в бъдещия парламент за доброто на България и с грижа за хората", заяви още лидерът на БСП.
Четиридесет и петото Народно събрание направи две много смели крачки за изгонване на мутрите от управлението. Това каза Мая Манолова, председател на ПГ "Изправи се!Мутри вън!" в декларация от името на групата.
Манолова заяви, че тези две крачки са приетият от парламента мораториум върху сделките и назначенията на властта и създадената "комисия по ревизията".
"Шпицкомандите" на Борисов направиха всичко възможно да блокират дейността на комисията по ревизия, а решението за мораториум бе изпратено в Конституционния съд, но за осем дни от 25 дни съществуване това Народно събрание показа, че мутрите си тръгват от управлението", посочи в декларацията Манолова.
Тя обобщи, че за общо девет пленарни дни се е видяло, че мутрите си тръгват и че коалиция с тях няма да има.
"Няма да има коалиция със зависимите, няма да има коалиция с чекмеджето. Въпреки, че чекмеджето се отвори за коалиция - чу твърдия отговор: не".
Мая Манолова, която е и председател на комисията по ревизията, отчете, че комисията се е превърнала в "гарант за възстановяване на справедливостта".
С първите сигнали започнаха да излизат "мръсните тайни" на властта, коментира Манолова. Тя увери, че сигналите, изпратени до тази комисия, включително този на Светослав Илчовски, ще стигнат и до Европейската прокуратура.
Само за девет пленарни дни от общо 25 дни живот на 45-ото НС ние внесохме 31 законопректа и проекти на решения, отчете Манолова от името на парламентарната група.
"В тези законопроекти ние предлагахме конкретни мерки за подкрепа на най-уязвимите групи, за повишаване на доходите, за подкрепа на пенсионерите и за по-добър достъп до здравеопазване", посочи Манолова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!