Т урският парламент е ратифицирал меморандума за създаване на Противоминна военноморска група в Черно море (МСМ Black Sea). Това съобщи служебният министър на отбраната Атанас Запрянов пред журналисти. Министърът участва във втората конференция за сигурността в Черно море в рамките на Международната Кримска платформа, която се провежда в Централния военен клуб в София. Конференцията се организира съвместно от министерствата на външните работи и на отбраната на Република България и министерствата на външните работи и на отбраната на Украйна, в партньорство с Центъра за отбранителни стратегии (Украйна).
По думите на Запрянов ратифицирането означава, че морската група за борба с мини между България и Румъния има зелена светлина и България може да започне да осъществява практически изпълнението на това споразумение. Министърът каза още, че Турция се е нуждаела от ратификация, като досега България е извършвала само предварителна координация, но вече може да започне военно планиране. "Както знаете в споразумението са предвидени по две активации", каза още Запрянов. Целта е със съвместните усилия на трите страни да не се допуска да се получат трагични ситуации или появата на мини, посочи министърът и добави, че това споразумение ще има благоприятно въздействие, както върху корабоплаването, така и върху туризма.
Подкрепата за Украйна ще остане във фокуса на отбранителната политика на служебното правителство, заяви още Запрянов.
Русия използва дестабилизацията като инструмент да постигне дългосрочните си стратегически цели, посочи министърът. По думите му Москва използва и хибридни методи за влияние като ядрени заплахи, кибератаки и икономически натиск. Русия представлява заплаха за нашата индивидуална и обща сигурност, каза още той.
България подкрепя Украйна в правото ѝ да възстанови териториалната си цялост, посочи Запрянов и добави, че е от стратегически интерес за България Украйна да победи. Подкрепяме евроатлантическата интеграция на Украйна и вярваме, че вратите на НАТО трябва да останат отворени за страната, каза служебният министър.
Министърът на външните работи Стефан Димитров заяви, че инвестирането в сигурността на региона на Черно море е инвестиране в евроатлантическата зона за мир и свобода в региона и Европа.
Повече от две години светът става свидетел на нещо немислимо, посочи министърът и отбеляза подкрепата на България за Украйна.
Димитров отбеляза и конференцията на високо равнище за мир в Украйна, на която Швейцария ще бъде домакин през юни.
По думите му руската инвазия в Украйна подкопа международната система за сигурност и разклати ядрото на международния правен ред. Тя доведе и до големи промени в това как оценяваме нашите политики и цели на национално и регионално ниво, но също така и глобално, каза той. Най-притеснителното обаче е човешкото страдание и скръб, на които бяхме свидетели ежедневно и на нива, които мислехме, че са останали назад в историята. Изглежда ми, че това трябва да бъде главната ни грижа днес, коментира министърът.
Той отбеляза емпатията на българите и практическата подкрепа към хора в нужда. Ще продължим по-нататък с нашата хуманитарна помощ към всички, засегнати от войната, включително нашето приятелско гостоприемство, специално внимание и грижа ще продължат да бъдат отдавани на нашите братя и сестри от български произход, каза още Димитров.
Тема на днешния форум ще бъде и прилагането на украинската „Формула за мир“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!