Р ешението за приемането на България и Румъния нямаше да бъде възможно без множеството реформи в областта на правосъдието, наред с ефективното опазване на границите, посочи министърът на правосъдието Атанас Славов в профила си във Facebook по повод решението на Съвета на ЕС България да бъде част от Шенгенското пространство по въздух и море от м. март 2024 г.
Първи реакции от Букурещ за присъединяването на България и Румъния по въздух и море към Шенген
Според него по този начин страната ни от периферията на Европа се приближава към сърцето на съюза и ще стане реален участник във взимането на решения за общото ни бъдеще и в сферата на опазването на общите граници. По думите му скоро гражданите и бизнесът ще почувстват практически ползите от улесненото пътуване.
Чужди медии за присъединяването на България и Румъния по въздух и море към Шенген
"През изминалите над 12 години липсата на върховенство на правото беше очевиден препъникамък към усилията ни за свободно пътуване, въпреки че България беше изпълнила техническите критерии. Приемането на новия антикорупционен закон и промените в Конституцията, съчетани с много практически усилия за подобряване на институционалната среда и засилване на промените в съдебната система, върнаха доверието на нашите европейски партньори в страната ни и във възможностите ѝ да гарантира сигурност", коментира министър Славов.
Съветът на ЕС потвърди влизането на България и Румъния в Шенген по въздух и море
Той добави, че предстои важна година, в която "трябва да направим следващите решителни крачки към укрепване на правовия ред чрез силни, ефективни и изграждащи доверие институции".
Решението на Съвета на ЕС е взето с пълно единодушие. Съветът също така се ангажира да работи за отпадане на проверките и по сухопътните граници в Шенгенското пространство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!