Един от основните приоритети в работата на Народното събрание през новата пленарна сесия трябва да бъде реформата на специалните служби и въвеждането на механизъм за ефективно управление от изпълнителната власт в съответствие с член 105 от Конституцията, включително чрез промяна на процедурата за назначаване на ръководителите им, което да става с решение на Парламента по предложение на министър-председателя. Това написа в профила си във Facebook съпредседателят на „Демократична България“ Атанас Атанасов.
Атанасов: След изборите темата за сливането на службите отново ще бъде повдигната
Според Атанасов някои от предизвикателствата, пред които са изправени българските специални служби, са липсата на ефективен контрол и отчетност, дефицитът на надеждни източници на информация, злоупотребата с информация, съперничеството и конфликтите между различните служби, недостатъчното финансиране и оборудване, ниското доверие на обществото и неспособността за адаптация към динамичната международна среда.
Петков: Внесохме законите за службите
Атанас Атанасов предлага 8 стъпки, които да подпомогнат реформата в специалните служби. Според него най-важно е стратегическо планиране и оценка – тоест „изработване на подробен анализ на текущата структура, дейност и ефективност в работата, изготвяне на стратегически план за реформи, който да определя целите, приоритетите и начините за постигането им.“
Важно е и да бъде актуализирано законодателството, което регламентира дейността на специалните служби и привеждането му в съответствие с Конституцията, демократичните ценности и правата на гражданите.
ПП–ДБ внасят законопроектите за реформа в службите за сигурност
Според Атанас Атанасов трябва да бъде проведена кадрова реформа и професионално обучение, да се развива професионалния капацитет, психологическата устойчивост и мотивацията на служителите.
Да бъдат въведени технологични иновации, да се интегрират съвременни технологии и да бъдат подобрени оперативно-техническите възможности на службите, при строги гаранции за спазването на правата на гражданите, пише още Атанасов.
Кирил Петков: Ако Борисов не иска реформите в службите, нека заяви защо
Атанас Атанасов предлага да бъде създаден механизъм за обжалване на актовете на специалните служби, да има ефективен контрол от цивилен независим надзорен орган, който да следи за законосъобразната дейност на службите и да предотвратява злоупотреби с власт. Добра комуникация и информиране на обществото, повишаване на прозрачността в дейността на службите, активно включване на обществеността в диалога за балансиране между опазване на сигурността и гражданските свободи е сред предложенията за стъпките на реформата.
Атанас Атанасов: Президентът Радев брани едноличните си назначения в службите
Засилване на сътрудничеството, координацията и обмена на информация с други държавни органи и с международните партньори, е записал още съпредседателят на „Демократична България“.
От ПП-ДБ внесоха законите за реформите в службите за сигурност на 2 октомври 2023 г. Съпредседателят на "Продължаваме промяната" (ПП) Кирил Петков обяви пред журналисти в парламента, че в деловодството на парламента са внесени два законопроекта за реформи в сектор "Сигурност": Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Националната служба за охрана и Законопроект за изменение на Закона за управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност, сочи справка на интернет страницата на Народното събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!