"Артекс“ ще обжалват спирането на строежа "Златен век"
Небостъргачът "Златен век"   
Източник: Георги Димитров/ Vesti.bg

Ф ирма "Артекс“ ще обжалва решението за спиране на строежа "Златен век". Това стана ясно от интервю пред БНР с арх. Пламен Мирянов-младши, управител на фирма "Артекс инженеринг“.    

"Ние сме уверени в нашата правота и в това, че имаме законни строителни книжа, както и действащо разрешение за строеж. Старо римско правило е – когато общественото мнение влезе през вратата на съда, правосъдието излиза през прозореца на съдебната зала. Общественото мнение не бива да диктува законните решения на органите на България“, каза арх. Мирянов.

Според него "улицата, протестите диктуват решенията, които взема Министерският съвет и министър-председателят. Това е единственият начин да си обясня факта, че и ние не бяхме поканени на срещата вчера. Втори ден чакам отговор от тях“.

"Езикът на омразата е далеч по-чуваем от езика на правото в случая", подчерта той и добави: "Дори да се измислят нови закони в следващите дни, за да докажат правотата на хората и институциите, които ни обвиняват, ние имаме право да поискаме ново разрешение за строежа и тогава отново ще приложим и ще действа подробният устройствен план от 1996 г. за 34-етажна сграда. Подробният устройствен план е приложен с изливането на фундамента, който е факт преди 19 ноември 2017 г.".

"В крайна сметка цената ще се плати не от лицата, издали незаконосъобразни актове, а от българския данъкоплатец. Това справедливо ли е", попита арх. Мирянов. Той отрече категорично да е имало натиск от страна на фирмата върху арх. Здравко Здравков. "Имало е натиск от страна на правителството към ДНСК", отговори той.

"Няма как в днешно време една такава сграда от такова естество, с такива размери и инвестиции да бъде незаконна“, отбеляза Ива Милова, която се занимава със строителен надзор. По думите ѝ, в последните 2 години, откакто е започнал строежът на "Златен век“, това е един от най-проверяваните строителни обекти в София. Тя подчерта, че все още не им е връчена заповед за спиране на обекта.

Според нея констатираното нарушение, че надзорът се изпълнява едновременно от възложителя, е несериозно, защото то касае давностен период от 6 месеца през 2017 г.

Името на "Артекс" нашумя покрай скандала със закупуване на апартаменти на декларирани цени под средните за пазара от политици от управляващата партия ГЕРБ и висши държавни чиновници. Сред тях бяха Цветан Цветанов, Цецка Цачева и Красимир Първанов.

След  това вниманието се насочи към проекта "Златен Век" за изграждане на 34-етажен небостъргач в столичния квартал "Лозенец".

На 4 април кметът на София Йорданка Фандъкова съобщи след среща с премиера Борисов, че разрешението за строежа на "Златен Век" е изтекло. Тя допълни, че е поискала от министъра на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова да бъдат предприети действия за прекратяване на строителството. Междувременно проверка на ДНСК констатира отклонения от проекта, които дадоха основание за спирането му.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

- Госпожо, защо чак сега съобщавате за обира в дома ви? - Отначало мислех, че мъжът ми си е търсил чорапите...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Двама българи са задържани в Гърция за "ало" измама

Двама българи са задържани в Гърция за "ало" измама

Свят Преди 5 часа

При разследването били установени още 11 подобни случая на измама

Тръмп заплаши Европейския съюз с контрамерки

Тръмп заплаши Европейския съюз с контрамерки

Свят Преди 6 часа

Тръмп: Европейският съюз е създаден, за да се възползва от предимствата на САЩ

Тръмп изпрати хора за мирни преговори в Русия

Тръмп изпрати хора за мирни преговори в Русия

Свят Преди 8 часа

Тръмп: Сега всичко зависи от Русия

Протести в София заради скандала с бюлетините

Протести в София заради скандала с бюлетините

България Преди 8 часа

Полицията със специални мерки за сигурност

Убийство на жена, предавано на живо в Япония, шокира света

Убийство на жена, предавано на живо в Япония, шокира света

Свят Преди 9 часа

Младата жена е получила множество прободни рани, включително по главата и врата

Историческа възможност: Обезопасяване на химическите оръжия в Сирия

Историческа възможност: Обезопасяване на химическите оръжия в Сирия

Свят Преди 10 часа

"Всички споделяме стремежа към свят, свободен от химически оръжия"

Снимката е илюстративна

🌡️ Рекордна пролетна жега в Русе: 25,8°C на сянка

България Преди 10 часа

Най-високата температура за 12 март от десетилетия насам ☀️

Зеленски: Няма да признаем окупираните територии за руски

Зеленски: Няма да признаем окупираните територии за руски

Свят Преди 10 часа

Данните на Deep State сочат, че украинската армия се е изтеглила от Суджа

Истинският Тръмп: 10 големи разкрития от новата книга за президента на САЩ

Истинският Тръмп: 10 големи разкрития от новата книга за президента на САЩ

Любопитно Преди 10 часа

Майкъл Улф хвърля светлина върху живота на Доналд Тръмп в новата си книга „Всичко или нищо: Как Тръмп си върна Америка“

<p>Канада отвръща на удара на Тръмп, налага мита за C$ 30 млрд.&nbsp;</p>

Канада отвръща на Тръмп: Мита за 30 милиарда канадски долара срещу САЩ

Свят Преди 10 часа

Митата са в отговор на тарифите на Тръмп срещу канадската стомана и алуминий

Принц Уилям ще посети британските военни, участващи в мисията на НАТО в Естония

Принц Уилям ще посети британските военни, участващи в мисията на НАТО в Естония

Свят Преди 11 часа

Уилям ще се запознае с това как Естония реагира на настоящия конфликт в Украйна

Кирил Петков се отказа от имунитета си по казуса с Йоловски

Кирил Петков се отказа от имунитета си по казуса с Йоловски

България Преди 11 часа

Това съобщи председателят на Народното събрание Наталия Киселова

Ферарио Спасов

Осъдиха шофьора, убил Ферарио Спасов

България Преди 11 часа

25-годишният Начо Пантелеев от Лясковец получи присъда

Конституционният съд два пъти искал изборните книжа

Конституционният съд два пъти искал изборните книжа

България Преди 11 часа

Централната избирателна комисия предоставила на съда с писмо изборните книжа само за част от избирателните секции

Дъщерята на Чарли Шийн сподели, че е била тормозена заради приликата с баща си

Дъщерята на Чарли Шийн сподели, че е била тормозена заради приликата с баща си

Любопитно Преди 12 часа

Сами Шийн призна, че дълги години е живяла с усещането, че носът ѝ е „твърде голям“