А рмията и жандармерията се включват в борбата с африканската чума по свинете. Това стана ясно след среща между министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева, ръководството на Българската агенция по безопасност на храните, и заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Земеделският министър съобщи още, че днес са пламнали две нови огнища на заболяването. Към момента в страната има 15 такива на заразени свине в лични стопанства, други 15 диви също са заразени. Взето е решение да се дават по 150 лв. на ловни дружинки за отстрел на диви свине в 20-километровата карантинна зона край огнищата. Засилва се контролът на всяка преминаваща кола в карантинната зона. До края на деня от МОСВ ще оповестят мерки за борба с чумата в националните паркове.
Засилва се и контролът по пристанищата, летищата и гарите. Всички съдове за смет ще бъдат старателно дезинфекцирани. МВР ще проверява със засилен контрол преминаващите автомобили по граничните пунктове. В карантинната зона ще се проверява и всяка кола, която пренася местни продукти и живи животни.
Започна принудителното умъртвяване на прасета заради случаите на африканска чума в област Русе. Евтаназията се извършва в малки ферми и стопанства в 3-километровата карантинна зона около селата Ценово и Пет кладенци.
Днес на Областната епизоотична комисия бяха набелязани 14 мерки, които целят да се ограничи разпространението на болестта. Според властите, стопаните подценявали опасността от африканската чума и затова се е стигнало до появата на заболяването и в Русенска област. Стопанин от Долна студена дори се е опитал да укрие 8 свине майки, за да не бъдат умъртвени. От свинекомплексите в областта настояват всички стопани, на регистрирани и нерегистрирани обекти, да бъдат обезщетени от държавата, за да не си укриват прасетата и да се спре разпространението на болестта. Стана ясно, че на територита на областта са останали отделни стопанства тип заден двор, където все още се отглеждат прасета, а в община Сливо поле всички подобни животни са заклани. Бяха набелязани и 14 мерки за спиране на разпространението на заболяването в Русенско. Въведена е и 10-километрова зона за наблюдение около огнищата, откъдето ще бъдат взети проби от отглежданите по селата прасета за наличието на африканска чума.
Собственици на големи свинеферми са "за" мерките, които предприема БАБХ при борба с чумата по свинете. Според крупните животновъди, семейното отглеждане на свине в задния двор и занижения контрол са причина за главоломното разпространение на болестта. Сред хората на това мнение е свиневъд от Свищовско, предаде NOVA.
Лефтер Лефтеров се занимава от 17 години със свиневъдство. Има 30 000 глави. Според него мерките трябва да бъдат крути, тъй като положението е много тежко. „Ние сме в 10-километровата зона от огнището. Трябва да отбележа, че прасето, у което беше открита заразата, е изхвърлено от неясен собственик в някакво дере край село Ореш”, обясни свиневъдът.
"Умъртвяването на 30 000 глави означава 30-40 декара площ, която трябва да бъде осигурена от общината. Над 250 000 лева струват само инжекциите за хуманно умъртвяване. Стотици хиляди ще струва фолиото, в което те ще трябва да бъдат завити преди да бъдат заровени и стотици хиляди ще струват дезинфектантите”, заключи Лефтеров.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!