З адържани са две длъжностни лица, допуснали замърсяване на река Юговска и Чая, съобщиха от пресцентъра на ОД на МВР.
Управител на дружество и отговорник на хвостохранилище са задържани за срок до 24 часа в ареста на РУ Асеновград. На 21 и 22 февруари с действията си задържаните са допуснали изтичане на отпадни води, което е довело до замърсяване на водите на река Чая и Юговска.
Образувано е досъдебно производство за извършено престъпление. Материалите са докладвани на прокуратурата.
От Басейнова дирекция на "Източнобеломорски район" съобщиха за ново замърсяване на реките Юговска и Чепеларска (Чая) с цианиди. Според първите изследвания става дума за многократно - 20 пъти над нормите, превишение на концентрациите на цианиди.
Наднормените нива са установени късно в петък при извършено контролно пробонабиране на водите на река Юговска и река Чепеларска, при устието на река Юговска, Асеновград и в село Бачково.
Наднормени концентрации на цианиди в реките Юговска и Чепеларска
Министърът на околната сред и водите Емил Димитров на място провери в събота голямото наднормено замърсяване с цианиди на двете реки. В инспекцията участваха още областният управител на Пловдив Дани Каназирева, представители на МОСВ, Басейнова дирекция "Източнобеломорски район", РИОСВ-Смолян и РЗИ.
Министър Димитров каза, че са установени неправомерни действия - направо заустване в реката, чрез система от тръби, предназначена да прелива от хвостохранилището. Това е недопустимо, категоричен бе Емил Димитров. Замърсяването идва от предприятието "Лъки Инвест" и хвостохранилището.
Някои очакват, че държавната администрация не работи от петък до понеделник и че ние няма да реагираме, а в понеделник всичко ще бъде чисто, каза министърът. Той уточни, че още от вчера са затворени шлюзовете, за да не отиде замърсена вода за напояване.
Няма опасност за питейната вода, предприети са всички действия и са уведомени институциите за спиране подаването на вода към рибарниците и напоителните канали. Взети са проби вчера и днес, каза областният управител Дани Каназирева. Тя е на мнение, че това се прави умишлено. По случая са сезирани полиция и прокуратура.
Срещу предприятието предстои в понеделник да бъдат връчени вече наложените санкции за неуведомяване и заустване без разрешение за замърсяването преди десетина дни. Сега след излизане на резултатите ще преценим какви ще бъдат глобите, каза Екатерина Гаджева, директор на РИОСВ-Смолян. По закон максимума е 10 000 лева, но ще се търси обвързване и с размера на екологичната щета. Тя поясни, че в този случай не говорим за инцидент, а за умишлено заустване.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!