Л екар-член на ТЕЛК е привлечена като обвиняема за взимане на подкуп за издаване на решение за намалена трудоспособност на пациент, съобщиха от пресцентъра на ОД МВР- Търговище.
На 28 януари в град Търговище лекарка в качеството си на длъжностно лице - член на ТЕЛК към МБАЛ-Търговище, в служебно помещение по време на медицинско освидетелстване е поискала и приела от 66-годишен пациент от село в община Омуртаг дар в размер на 200 лв. Сумата е била приета от лекарката, за да извърши действия по служба: да бъде определен процент трайно намалена работоспособност на пациента.
Веднага след получаване на сигнала за корупционното действие служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ в ОД МВР-Търговище са предприели незабавни оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия. В хода на тези действия лекарката е признала за извършеното. По случая е образувано бързо полицейско производство по описа на ОД МВР-Търговище. Всички действия по разследването се осъществяват под ръководството на прокурор от Окръжна прокуратура-Търговище.
На лекарката е повдигнато обвинение по чл. 301, ал.1 от Наказателния кодекс - за получаване на подкуп, който предвижда наказание лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева. Лекарката е с мярка за неотклонение „Подписка“.
В четвъртък стана ясно, че са арестувани членове на ТЕЛК в Ловеч, включително шефката на комисията д-р Донка Минкова. "Всички от ТЕЛК – Ловеч са замесени. Т.е. цялата комисия, плюс, на този етап още един-двама лекари”, коментира Валентин Вълков, окръжен прокурор на Ловеч.
В понеделник от Здравното министерство ще оповестят мерките си за борба с фалшивите ТЕЛК-ове.
„Никой не знае колко са фалшивите ТЕЛК-ове в България,
знаем само официалния брой на хората, придобили право на инвалидни пенсии – над 10% от работоспособното население. Над 300 000 души между 18 и 60 години получават такива пенсии. Големият проблем идва и в детските пенсии, където децата са между 30 и 40 000 души, също през ТЕЛК – комисии. Там пенсиите са много сериозни - за трета група са 350 лв., за втора група - 450 лв. на месец, а първа група - 930 лв. За реално болните деца никой не коментира", каза Калин Поповски, депутат от ВМРО, зам.-председател на Социалната комисия в НС и член на Здравната комисия за БНР.
Поповски припомни, че е адресирал темата за фалшивите пенсии от трибуната на Народно събрание преди почти преди две години. Лекарите в ТЕЛК получават възнаграждения от порядъка на 7-800 лв. на месец и „някои от тях се изкушават и поради материални причини“, допълни той. „Ние сме много либерални в този модел законодателство. В Германия, хората в работоспособното население, които получават инвалидни пенсии, не работят, а тези, които работят, не получават инвалидни пенсии“, обясни депутатът. Според него хората, които имат тежки заболявания, трябва да получават по-големи пенсии, а тези с по-леки, да работят на по-леки места.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!