О сем сигнала за изборни нарушения са получени на откритата линия в ситуационния център МВР към 18:00 ч. Пет от тях са съотносими към дейността на МВР.
На телефон 112 са получени 86 сигнала, свързани с нарушения на изборния процес.
Освен това - арестуван за търговия с гласове, ударен застъпник и множество взаимни обвинения. Битката за кметския пост в Плевен премина под високо напрежение между коалиционни партньори.
В село Буковлък живеят близо 5000 души. От тях 3500 са роми. Или както сами се наричат – цигани. Активни избиратели.
В ранния следобед депутатът от Реформаторския блок Найден Зеленогорски отишъл в Буковлък. Застъпник му разказал, че там се правят изборни нарушения. И градусът на напрежението рязко скочил.
„Един от застъпниците там е ударил нашия застъпник. Хората там са казали, че нашият човек жив оттам няма да излезе”, заяви пред Нова ТВ Найден Зеленогорски, председател на изборния щаб на Реформаторския блок.
От стотиците хора там обаче, оказа се, никой не е забелязал инцидента. Включително и потърпевшият. Макар да даде показания пред полицията, шефката на секцията не пожела да разкаже какво е видяла.
Реформаторите поискаха спиране на гласуването. ГЕРБ ги обвиниха, че са провокирали напрежението. Така Буковлък окончателно се превърна в емблема на изборите в Плевен. Избори, които по всеобща оценка приличат повече на война.
А в деня за размисъл към нажежения изборен пейзаж в Плевенско се добави и арест. Полицията задържа в Червен бряг търговец на гласове с 3600 лева и списъци с имена и ЕГН-та.
А каква е ситуацията във Видин - малко над 20% е избирателната активност на втория тур на местния вот. Днес един срещу друг на изборите се изправиха Росица Кирова и Огнян Ценков.
Има ли изборни нарушения и натиск над избирателите?
Едва 16 са сигналите за изборни нарушения. От ОИК твърдят, че сигналите са толкова незначителни, че дори не си заслужава да бъдат споменати.
Въпреки това, от трите сигнала, подадени за контролиран вот, най-сериозен бе този за купуване на гласове в училището в квартал "Нов път".
Засилено е полицейското присъствие там. Никой от хората, живеещи в квартала обаче, не си признават, че е дал гласа си за единия или за другия кандидат срещу пари. Такива сигнали обаче има и от двете партии, участващи във втория тур на местните избори.
Ето и пълната промяна в "Столипиново". След първия тур изненадващо се оказа, че жителите на пловдивския квартал рязко са сменили политическата си ориентация.
От любима партия, сега ДПС са паднали до дъното на класирането. Екип на Нова опита да намери обяснение на впечатляващите цифри от първия тур. Оказа се, че миналата неделя ДПС са получили едва 265 гласа. Над 2000 гласа по-малко в сравнение с изборите миналата година.
Какво се промени за хората в "Столипиново"? Наказателна или планирана акция е това?
Битката за сърцата и гласовете на хората в "Столипиново" започна с асфалтиране на улица "Правда” и запълването на дупките по тази основна улицата в квартала. На крака в "Столипиново" дойде лично Лютви Местан и призова хората да не продават гласа си, а да мислят преди да гласуват, защото имат сила да изберат не само 5 общински съветници в Пловдив, а 15.
Само за една година ГЕРБ са увеличили почитателите си тук най-много - от 830 на близо 1500, гласовете за Реформаторите пък скачат от 110 на 480. А Патриотичният фронт получава от 174 бюлетини на миналите изброри, 466 на първия тур тази година.
Хората в "Столипиново" казват, че това е наказателен вот. Какво е преобърнало политическите нагласи на хората в "Столипиново" и може ли новите им пристрастия да решат изхода от битката за кметския пост може само да гадаем. Иначе за траиционното купуване на гласове, все така традиционно се говори. Дори на асфалтирната улца "Правда". Но и тук няма доказателства за това кой кого е купил.
Жестока битка и за кметския стол в Неделино. Борбата за власт там е изключително напрегната през последните месеци, след като Стоян Беширов беше отстранен след разследване за злоупотреби.
Днес той отново се бори за доверието на жителите на Неделино. Срещу него се изправи независимият Боян Кехайов. Спокойствието в изборният ден в Неделино е само привидно.
Двата лагера в битката за кметския пост се обвиняват взаимно в купуване на гласове. Полицейските проверки не откриват нарушения, но хората в селата разказват друго.
Нощем поддръжниците на двамата кандидати патрулирали и се следяли взаимно. Говори се и за силни мъже, които обикаляли и упражнявали натиск.
Нито един от хората, подали сигнали за заплахи и нарушения, днес не пожела да даде показания пред полицаите.
Драматична бе битката за управлението и на Хасково. Роднини на кандидати бяха заварени в избирателните секции, което породи съмнения за подменен вот. Вижте повече във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!