М инистерството на здравеопазването дава гратисен период от 6 месеца на аптеките за въвеждане на европейската директива за верификация на лекарствата.
Нова европейска наредба за лекарствата влиза в сила от 9 февруари. Предвижда се върху опаковките на лекарствата по лекарско предписание да има уникален индентификационен код. Целта е защита на пациентите от фалшиви медикаменти. Заради новите изисквания аптеките трябва да направят допълнителни инвестиции. По тази причина фармацевти обявиха, че излизат на протест и изпратиха протестно писмо до министерството.
„Нищо страшно и драматично няма да се случи от 10 февруари. Ще има плавен старт на новата наредба. Министерството на здравеопазването дава гратисен период от 6 месеца на аптеките, за да внедрят новия софтуер”, обяви ресорният министър Кирил Ананиев на брифинг. Според него в страната едва десетина аптеки са заявили готовност за ефективни протести срещу промените в сектора.
Здравният министър увери, че няма да бъдат затваряни или санкционирани аптеките. Нито един пациент също няма да остане без медикаменти.
„В България има 3600 аптеки, от тях 2400 работят с НЗОК, имат необходимия софтуер за връзка с НЗОК. За новите изисквания трябва да осигурят един четец между 180 -200 лева и още за свързване на системата 50 лева. Не е такъв тежък товарът”, смята здравният министър.
„Не мога да си представя, че аптеките, които нямат договор с НЗОК нямат интернет, компютър и работят в първобитни условия. Все пак, ако има такива, за да отговорят на всички изисквания, ще са нужни инвестиции не повече от 1500 лева“, заяви Ананиев.
Председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов е убеден, че няма да се стига до затваряне на аптеки в знак на протест. Здравният министър допълни, че с протестиращите аптеки, колкото и малко да са те, диалогът продължава.
Фармацевти на протест с жълти жилетки заплашват да затварят аптеки и настояват за незабавни разговори с правителството.
Фармацевти попитаха институциите защо искат да убият българската фармация с новите изисквания към тях за въвеждане на електронни четци и нов софтуер.
„Тази дейност няма да ни се заплаща, а ще ни струва време и пари, а това ощетява пациентите. Ние протестираме срещу това, че държавата не си е свършила работата, ние дори нямаме електрони досиета”, каза фармацевтът Ивана Ангелова, предаде NOVA.
Министерството отговори – системата не убива никого, а просто се развива.
За влизането в сила на новите изисквания за верификация на лекарства се знаело от години, казват от Фармацевтичния съюз. Промяната била неизбежна и нямало да струва скъпо, но щяла да гарантира, че до пациентите няма да стигнат фалшиви лекарства.
„От производителя до крайния пункт няма контрол как се движи медикаментът. Крайният момент е аптеката и тя го проверява, ако е фалшиво на кого да го върна”, каза още Ангелова.
В крайна сметка протестиращите фармацевти настояват за спешни разговори с министерството и поне някаква финансова подкрепа за малките аптеки. И казват, че ако не бъдат поканени на разговори, част от аптеките в България ще затворят врати за един ден – на 20-ти февруари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!