Политици днес защитиха правото на свободен избор на религия по повод задържането за няколко часа вчера на кмета на Гърмен Ахмед Башев и учителя в с. Рибново Мурат Бошнак заради радикален ислям.
Изследователят Антонина Желязкова смята, че радикален ислям в България няма, както няма и радикално християнство.
Според нея, политиците трябва да се извинят на хората от Западните Родопи заради създаденото напрежение там.
Срамувам се от напрежението, което се създаде за хората от Западните Родопи, защото те са изключително лоялни граждани на България, кротки и толерантни в своето вероизповедание, а политиците десетилетия се упражняват върху тях и сега отново ги изплашиха, накараха ги да настръхнат и им напомниха за едни лоши стари времена, коментира Желязкова, която е председател на Международния център за изследване на малцинствата и междукултурните взаимодействия.
Мисля, че ако има някакъв морал у политиците в България, те трябва да им се извинят - не прокуратурата, или ДАНС, а политиците, добави тя. Сигналът, по който бе образувана прокурорската проверка срещу Башев и Бошнак, бе подаден от председателя на партията "Ред, законност и справедливост" Яне Янев.
По думите й всичко се свежда до отговорност и безотговорност на нашите политици: когато имаме некомпетентни и безотговорни политици, особено когато са депутати и имат правомощия, те могат да сезират прокуратурата, която е длъжна да сезира ДАНС и други служби за сигурност, и се получават "циркове като този вчера с хората от село Рибново", посочи Желязкова. Прокуратурата и ДАНС не могат да не реагират, когато имат сигнал от депутат, добави тя.
Желязкова подчерта, че децата в Западните Родопи имат право да изберат в училище като задължителен свободно избираем предмет религията. Естествено e да се изучават основите на вярата, към която те всъщност принадлежат, и в това няма нищо лошо, никакъв фундаментализъм или радикализъм, смята Желязкова.
Българската държава защитава правото на всеки да избира свободно своята религия
и това трябва да продължи, каза премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев, запитан от журналисти за неговата позиция.
"Трябва да се правят проверки, когато има едни или други сигнали. Аз ще очаквам и ДАНС, и прокуратурата да информират редовно българското общество за всеки един сигнал", каза Станишев.
"Яне Янев постоянно се държи като човек, който си играе с кибрит и се опитва на различни места и по различни поводи да подпалва напрежение. Това е доста рисковано и не трябва да се поощрява", каза Станишев. След задържането на кмета на Гърмен жителите на с. Рибново заплашиха с протест пред Министерския съвет. В репортаж днес в. "Труд" пише, че акцията на ДАНС така разбунила селото, че хората отказали да отидат на работа.
Наблюденията на НДСВ показват, че
събитията в община Гърмен са в пряка връзка с предстоящите избори,
каза говорителят на партията Станимир Илчев.
Не може да се открие никакъв убедителен и лесно доказуем източник за напрежението, което се създаде в селото, коментира той.
Илчев отбеляза, че в НДСВ започнали да се шегуват с името на партия "Ред, законност и справедливост" и да я наричат "Ред, законност и свръхинформираност". По думите му е доста смущаващ енциклопедичният обхват на възможностите на тази партия - от данъчна политика, незаконно строителство, замяна на гори, до въпроси на националната сигурност поради опасност от радикален ислям.
НДСВ предложи парламентарните комисии по вътрешна сигурност и по правата на човека и вероизповеданията да заседават съвместно, за да изслушат представители на спорещите страни в с. Рибново, на общинското ръководство, ДАНС, МВР и главната прокуратура.
Всеки опит, застрашаващ целостта на страната или на нацията ни, заслужава да бъде разгледан
от компетентните органи и да се вземат нужните мерки, заяви вицепремиерът и зам.-председател на ДПС Емел Етем. Според нея случаят в Гърмен е ярко доказателство, че ролята на политиците и всички институции за сигурността на нацията е изключително важна.
Етем добави, че ДПС винаги е изповядвало равноправие, толерантност и е уважавала избора на религия и език от всеки български граждани.
Ако някои политици си мислят, че този номер минава предизборно, а след изборите всичко се забравя чрез приятелски жест, не са дорасли за това, към което се стремят, коментира Етем.
Според нея в случая е много по-опасно поведението на един човек, бил той и депутат като Яне Янев, отколкото това, че в едно село са се съхранили традициите от стотици години.
Емел Етем заяви, че е много опасно, ако по този "циркаджийски начин" някой иска да си прави имидж.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!