В ъвеждането на задължителен преференциален вот препоръчаха от Института за развитие на публичната среда, по време на представянето на резултатите от наблюдавания изборен процес.
Според Антоанета Цонева от организацията
така ще се намали броят на недействителните бюлетини,
вследствие на грешка при преференциите, както и съвпадения на номера на партията и номера на кандидата ще отпаднат.
За да няма объркване, може да бъде премахната номерацията на партиите, а да останат само имената им, подредени по жребий, като се запазят номерата за кръгчетата с преференциите, смятат от института.
С 9% се увеличил броят на избирателите, които са упражнили правото на преференция
на предсрочните парламентарни избори, в сравнение с евровота, сочат данни на Института за развитие на публичната среда.
„БСП – Лява България“ бележи най-висок ръст при преференциите – с 14% повече от предходните избори, а Реформаторският блок е с най-висок дял използван преференциален вот.
Делът на преференциите, които съвпадат с номера на бюлетината на политическата формация, т.нар. феномен 15/15, е 12,3% от общия брой на употребилите преференция, докато на евроизборите делът на „двойни преференции“ е бил 11%.
Процентът нагласувалите с двойни преференции е най-голям при Атака – 17, 39%.
Следват ГЕРБ – 17, 24%, ББЦ – 15,26%, РБ – 10, 46%, АБВ – 9,15%, ДПС – 7,21%, „БСП – Лява България“ – 5,67% и ПФ с едва 1,82%. Седем от избраните кандидати, влезли заради феномена 15/15, са се отказали да станат депутати, като от тях четирима са от ГЕРБ и по един от ДПС, ББЦ и Атака.
Сред предложенията на института са още регионални преброителни центрове, професионална ЦИК, както и МИР „Чужбина“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!