С блъсъци между протестиращи срещу ливанското правителство и силите за сигурност избухнаха в четвъртък, когато хората излязоха да изразят гнева си след мощните взривове, които разтърсиха столицата Бейрут във вторник.
Полицаите използваха сълзотворен газ срещу десетки демонстранти в близост до сградата на парламента, съобщава Би Би Си (BBC).
Гневът на хората идва след експлозиите, при които загинаха най-малко 137 души, а други около 5000 бяха ранени.
Има арестувани за взрива в Бейрут
Мнозина в Ливан смятат, че до взривовете се е стигнало заради небрежност от страна на правителството.
Експлозиите унищожиха цели квартали в Бейрут, като домове и предприятия бяха буквално сринати. Десетки хора все още са в неизвестност.
От държавната информационна агенция информираха, че 16 души са арестувани като част от разследването. След бедствието двама политици подадоха оставки – депутатът Марван Хамаде се оттегли в сряда, а посланикът на Ливан в Йордания Трейси Шамун се оттегли в четвъртък като заяви, че случилото се показва необходимостта от промяна в управлението на страната.
Бейрут след експлозиите: Чаровният квартал Мар Микаел е в руини
По-рано в четвъртък френският президент Еманюел Макрон посети Бейрут и заяви, че в Ливан е необходима „дълбока промяна” във властта. Той призова и за международно разследване на бедствието.
Откъде идва амониевият нитрат
През 2013 г. кораб, плаващ под молдовски флаг, влиза в пристанището на Бейрут заради технически проблеми по време на пътуването, които получил по време на пътуването си от Грузия до Мозамбик. Корабът е инспектиран и му е забранено да плава, а скоро след това е изоставен и от собствениците си.
Страшни взривове недалеч от посолството на България в Ливан, загинали
Товарът му включвал и амониев нитрат, който се използва както като тор, така и като взривно вещество. Той е бил съхраняван в склад на пристанището от съображения за сигурност и остава там в следващите шест години.
Малко по-късно беше съобщено, че по искане на бюрото на Интерпол в Бейрут
кипърската полиция е разпитала руския собственик на кораба „Росус”,
съобщи кипърското издание „Филелефтерос”, цитирано от БТА.
43-годишният руски гражданин Игор Гречушкин живее постоянно в кипърския град Лимасол с разрешение за престой, защото съпругата му е натурализирана кипърска гражданка. Според кипърската полиция Гречушкин е отговорил с готовност на въпросите, които са били изпратени от властите в ливанската столица.
Борис Прокошев, капитан на плаващия под молдовски флаг кораб
е заявил, че е натоварил амониевият нитрат в грузинското черноморско пристанище Батуми с крайна дестинация Мозамбик. По време на пътуването обаче корабът е претърпял техническа повреда и е акостирал в Бейрут, където е бил конфискуван. Според капитана в крайна сметка преди две или три години корабът е потънал в пристанището на Бейрут, защото не е бил поддържан, бил е стар и в корпуса му е имало пукнатини.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!