Броят на хоспитализираните пациенти с усложнения след инжектиране на нелицензиран ботулинов токсин продължава да нараства.
В неделя вечерта от спешната университетска болница „Пирогов“ съобщиха, че са приели поредна жена, подложила се на естетичната процедура. По-рано същия ден две други жени, на които ботоксът е бил поставен в същото студио, са потърсили медицинска помощ в лечебното заведение.
Една от пострадалите от ботокс жени: Не можех да стана от леглото и загубих зрение с едното око
Лекарите в спешната болница се сблъскват с подобни случаи за първи път.
В началото на 2025 г. в „Пирогов“ спасиха живота на 30-годишна жена, получила усложнения след поставяне на ботокс.
Пациентката е постъпила в болницата със спадане на клепачите, нарушение на гълтането и слабост в мускулите на цялото тяло. Началникът на Клиниката по нервни болести на „Пирогов“, доц. Мария Димитрова, разказва, че жената е била с анамнестични данни за приложение на ботулинов токсин на лицето с козметична цел на 8 януари 2025 г.
Тя и екипът ѝ са провели диагностичен алгоритъм за уточняване на състоянието и след него категорично са поставили диагнозата „ятрогенен ботулизъм“.
Инфекционист е назначил противоботулинов серум, но такъв не е бил наличен в страната. Пациентката е имала късмет, че във ВМА е имало няколко останали флакона, които са били предоставени своевременно. Необходимите количества от препарата са били доставени по спешност и навременно приложени на 30-годишната пациентка. След поставянето на анатоксина мускулната слабост и гълтателната функция се възстановяват, а клепачите ѝ възвръщат нормалното си състояние.
Ятрогенният ботулизъм е рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние, причинено от употребата на ботулинов невротоксин. Прогресирането на паретичните изменения може да доведе до засягане на дихателната мускулатура и до дихателна недостатъчност, налагаща изкуствена белодробна вентилация. Това бе избегнато при 30-годишната жена благодарение на навременната и адекватна реакция, диагностика и лечение, приложени от доц. Мария Димитрова, цитирана от БНТ.
"Пирогов" прие още една жена, пострадала след поставяне на ботокс
Пенка Георгиева от пациентската организация „Заедно с теб“ е категорична, че липсата на антидот у нас застрашава живота и здравето както на възрастни, така и на деца. По думите ѝ медикаментът е необходим при лечението на ботулизъм.
Ботулиновият антидот не е регистриран официално в България. „Години наред се борихме за нерегистрирани препарати – да бъдат достъпни по чл. 9, ал. 1 от Закона за лекарствата. Да се осигуряват такива медикаменти и да се внасят по поръчка на лечебни заведения“, каза Георгиева, цитирана от БНР.
Тя смята, че отговорност на Министерството на здравеопазването е да осигури този антидот за държавните болници.
„Това безхаберие в държавата представлява риск за живота и здравето на пациентите. Ботулизъм може да се развие и при бебета, както и вследствие на хранително отравяне. Лекари ни обърнаха внимание, че антидотът не е необходим само след разкрасителни процедури“, коментира тя.
Георгиева заяви, че очакват от Министерството на здравеопазването да бъде направена проверка на студиата за красота – какви препарати използват, регламентирани ли са те, безопасни ли са и как се доставят.
„Повечето козметички ги поръчват онлайн, а препаратът не минава митнически контрол“, обясни тя.
Ботокс: Еликсир на младостта или скрит риск
По информация на БНТ потърпевшите са си направили процедурата в едно и също студио при една и съща жена – чужденка без медицинско образование.
„Здравейте, казвам се Арина Гудз и съм практикуващ лекар дерматолог. Завърших висшето си медицинско образование в Първи Санктпетербургски държавен медицински университет, носещ името на И. П. Павлов“ – така се представя козметичката, заради която се предполага, че 11 жени са постъпили в „Пирогов“ с усложнения след поставяне на ботокс.
„Посещавала съм много медицински курсове за поставяне на филъри на основата на хиалуронова киселина и ботулинов токсин тип А в областта на лицето. Извършвам уголемяване на устни с филъри, оформяне на скули и брадичка.“
Преди около три седмици жената, представяща се за лекар, е обявила 30% намаление за процедурите.
Към момента в „Пирогов“ са потърсили помощ общо седем жени, като пет от тях са останали за лечение.
Днес се очаква среща между министъра на здравеопазването и представители на „Медицински надзор“ по случая с 11-те пострадали жени.
Трета жена е в „Пирогов” след усложнения от ботокс
Казусът предизвика реакцията и на специалист по медицинско право.
Множество естетични услуги, които са медицински, защото са инжекционни и при тях се използват медицински изделия, се осъществяват от лица без медицинско образование или твърдят, че имат такова, но придобито в трета страна. Това каза пред БНР адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право.
Ботулиновият токсин е лекарствен продукт. В кратката му характеристика пише, че се използва по лекарско предписание, тоест не може да се използва от козметички в козметични салони, подчерта тя.
Шаркова заяви, че до момента е имало сигнали по тази тема, но не е последвала адекватна реакция от здравните власти. Според нея са необходими случайни проверки, а не такива "след дъжд качулка".
Дейността на жената, инжектирала пострадалите над 10 жени, е била открита и развивана в социалните мрежи, посочи специалистът по медицинско право.
"Тя абсолютно безнаказано е шетала из социалните мрежи и е рекламирала своята дейност."
"Ние не знаем въобще по какъв начин тези лекарствени продукти от какви държави се внасят нелегално", коментира Мария Шаркова.
В случаите с пострадалите жени тя допусна включително възможно разминаване между описаната концентрация и реалната – например вместо 50 единици - 500.
Тя сподели от своята практика, че среща дори случаи на обезобразяване след поставяне на филъри.
Необходимо е да се регламентира точно и ясно кои от тези дейности са само медицински и могат да се извършват само в лечебни заведения. Необходимо е и да се завиши контролът, обобщи Мария Шаркова.
"Медицински надзор“ започва проверка по случаите с ботокса
Реакции на институциите
В събота Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ разпореди проверка във връзка с регистрираните случаи на ботулинов токсин.
От Българския лекарски съюз (БЛС) също коментираха темата. Те припомниха, че в регистъра на организацията може да бъде проверено дали конкретно лице е лекар и има право да практикува.
„Призоваваме преди да предприемете стъпка към поставяне на ботулинов токсин, филъри и други естетични процедури, да проверите дали специалистът, към когото се насочвате, е лекар. Справка може да се направи в публичния регистър на БЛС на следния линк: https://blsbg.eu/. Ако лицето няма УИН номер, то не е медик с официално признато медицинско образование“, заявиха от съюза.
От БЛС подчертаха, че ботулиновият токсин е регистриран като лекарство и като такова трябва да се използва само от медицински специалисти в регистрирани лечебни заведения.
„За съжаление, липсата на строг контрол позволява на немедицински лица масово да извършват медицински дейности. Държавата, чрез ИАМН, трябва да осъществява по-строг контрол върху тези практики“, добавиха от БЛС.
Втора жена с ботокс е приета в „Пирогов“
Как действа ботоксът?
Ботоксът (търговско наименование на ботулиновия невротоксин) е най-често прилаганата козметична процедура в света, с близо три милиона инжекции годишно. Произведен първоначално от мощен невротоксин, отделян от бактерии, той действа чрез блокиране на нервните сигнали, които контролират лицевите мускули. В резултат мускулите се отпускат, фините линии и бръчките изчезват, а лицето изглежда по-младо – поне за три до четири месеца.
Лекар: Усложненията след ботокс могат да настъпят дори при идеално изпълнена процедура
Безопасен ли е ботоксът?
Според специалистите ботоксът се приема като безопасен, ефективен и без сериозни странични ефекти. Най-често срещаните реакции след инжектиране са леки и временни – болка, подуване, синини, главоболие и грипоподобни симптоми в първите 24 часа. В някои случаи се наблюдават временна слабост и увисване на лицевите мускули.
В „Пирогов“ спасиха млада жена, сложила си ботокс
Сериозни нежелани реакции
Въпреки че страничните ефекти обикновено са леки, понякога се появяват и по-тежки случаи. През април 2024 г. Центърът за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) издаде предупреждение за 22 жени на възраст между 25 и 59 години, които са получили „вредни реакции“ след инжектиране с фалшив или неправилно съхраняван ботокс.
Единадесет от тях бяха хоспитализирани, а шестима пациенти получиха антитоксин заради опасения от ботулизъм – сериозно състояние, при което токсинът се разпространява в организма и засяга централната нервна система, причинявайки мускулна парализа, затруднено дишане и дори смърт.
Симптомите включваха замъглено и двойно виждане, увиснали клепачи, затруднено преглъщане, неясен говор, задух, умора и мускулна слабост. Всички засегнати жени са получили инжекциите си от нелицензирани лица в неоторизирани места.
„Имаме проблем с разпространението на фалшиви версии на ботокс, които не са произведени и контролирани по правилния начин“, казва проф. Аш Мосахеби, специалист по пластична хирургия от University College London.
* Във видеото: Повече жени или мъже си правят пластични интервенции?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!